Rheinmetall, Almanya’da HIMARS üretmeyi planlıyor

Rheinmetall’in yöneticisi Armin Papperger bu hafta yaptığı açıklamada şirketin Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemini (HIMARS) Almanya’da üretmeye başlamak için Lockheed Martin ile görüşmeler yürüttüğünü söyledi.

The Defense Post’un haberine göre Papperger, şubat ortasında yapılması planlanan Münih Güvenlik Konferansı’nda bir üretim anlaşmasına varılabileceğini söyledi.

Anlaşma için tarih henüz netleşmezken Papperger roket motorlarının yanı sıra savaş başlıklarını üretebilecek teknolojiye ve fırlatıcıları monte etmek için kamyonlara sahip olduklarını belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana sahada en çok görülen sistemlerden biri olan HIMARS’lar; Estonya, Letonya ve Polonya gibi Avrupa ülkeleri tarafından da yoğun talep gördü. ABD ordusu da beş yıl içinde 500 adede kadar HIMARS sistemi tedarik etmek için potansiyel satıcılardan bilgi talep etti. 

Lockheed CEO’su Jim Taiclet ise ekim ayında şirketin artan talep sebebiyle HIMARS’ların yıllık üretimini 60’tan 96’ya çıkarmayı planladıklarını söylemişti. 

Bu arada Papperger, Rheinmetall’in yıllık tank üretimini 240.000’e (120mm) ve yıllık top mermisi üretimini de 450.000 ila 500.000’e (155mm) çıkarabileceğine dikkat çekti.

Alman silah üreticisi Rheinmetall; 2022 yılında 60.000 ila 70.000 adet tank ve top mermisi üretmişti.

Papperger, Gepard uçaksavar sisteminde kullanılan orta kalibreli mühimmat için yeni bir üretim hattının yıl ortasına kadar açılacağını da sözlerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.