Rheinmetall, Almanya’da mühimmat fabrikası kurmayı reddetti

Alman savunma sanayi devi Rheinmetall bir süre önce Almanya’da yeni bir mühimmat üretim tesisi kurmak istediğini açıklamıştı.

Mevcut üretim kapasitesini ciddi ölçüde artıracak olan bu tesisle Almanya’nın ve Ukrayna – Rusya Savaşı’nın ardından Avrupa’da oluşan mühimmat açığının büyük oranda karşılanabileceği belirtilmişti.

Rheinmetall tarafından kurulması planlanan yeni tesisin mevcut mühimmat üretim tesislerinden daha büyük olması ve üretim kapasitesinin mevcut kapasitenin iki katına çıkması bekleniyordu.

Rheinmetall  3

Ancak şirket içinden sızan son haberlerle birlikte Rheinmetall’in bu plandan tamamen vazgeçtiği ve Alman hükümeti tarafından yapılan alternatif teklifleri reddettiği bildirildi.

Rheinmetall’in yeni tesisin kurulmasından Alman Federal Hükümeti tarafından şirkete uygulanan bürokratik engellemeler nedeniyle vazgeçtiği ve bu girişimi rafa kaldırdığı ifade edildi.

Alman Federal Hükümeti’nde koalisyon ortağı da olan Yeşiller Partisi’nin pek çok üyesinin bu yatırıma karşı çıktığı ve hükümette yer alan bazı Yeşiller Partisi üyelerinin bu girişime karşı bürokratik zorluklar çıkardığı iddia edildi.

Bunun yanı sıra Rheinmetall’in yeni yatırım için talep ettiği mali desteğin de Alman Federal Hükümeti tarafından reddedildiği ve şirketin Alman Federal Hükümeti’nin bu kararının ardından yeni mühimmat tesisi yatırımından tamamen vazgeçtiği belirtildi.

Rheinmetall  2

Alman Federal Hükümeti’nin şirkete sunduğu alternatif tekliflerin Rheinmetall tarafından reddedildiği ve şirketin Almanya’da yeni bir mühimmat tesisi kurmaktan tamamen vazgeçtiği aktarıldı.

Alman Federal Meclisi Savunma Komisyonu üyesi ve eski bir asker olan Ingo Gädechens, Alman basınına yaptığı açıklamada:

“Rheinmetall, büyük, modern ve tamamen yeni bir mühimmat üretim tesisi kurmak istiyordu. Ancak görünen o ki Federal Hükümet vergi mükelleflerinin yatırımını genişletmek yerine projeyi sessizce bir kenara bırakmayı tercih etti.” ifadelerini kullandı.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.