Rheinmetall ve Macaristan arasında savunma işbirlikleri artıyor.

Rheinmetall ve Macaristan arasında savunma işbirlikleri artıyor.

Alman Rheinmetall şirketi yaptığı resmi açıklamada, 15 Aralık’ta Budapeşte’de imzalanan 30 milyon avroluk sözleşmenin gelişen güvenlik zorlukları karşısında Macaristan’ın hava savunma yeteneklerini artırmaya yönelik stratejik bir girişim olduğunu belirtti.

Şirket yetkilileri, “Avrupa Gökyüzü Kalkanı girişimi kapsamında yeni Skyranger 30 hava savunma sistemini pazarlamada önemli bir başarı elde ettik. NATO ve AB üyesi Macaristan, Rheinmetall’e Lynx KF41 Mobil Hava Savunma Aracı için Skyranger 30 taretinin kavramsal gelişimi için sözleşme imzaladı.” ifadelerini kullandı.

Şirketin açıklamalarına göre Lynx paletli zırhı araca entegre edilen Skyranger 30 tareti, özellikle insansız hava aracı saldırılarına ve hava tehditlerine karşı koymak amacıyla olarak tasarlandı. Rheinmetall1

Lynx Skyranger 30, kanıtlanmış Lynx zırhlı muharebe aracı teknolojisini son teknoloji ürünü Skyranger hava savunma sistemiyle birleştirerek gelişmiş ve çok yönlü bir hava savunma yeteneği sunmayı hedefliyor. Tasarlanan hibrit sistem, 30 mm’lik otomatik top, karadan havaya füzeler ve kapsamlı bir sensör paketini bir araya getirerek ortaya çıkan kısa menzilli tehditlere karşı hareket kabiliyeti, hayatta kalma, esneklik ve hassasiyet sunuyor.

Rheinmetall’in yönetim kurulu başkanı Armin Papperger anlaşmaya ilişkin, “Lynx Skyranger 30, balistik füzeler ve insansız hava araçları da dahil olmak üzere çok çeşitli tehdide karşı koyabilen, üst düzey bir performansa sahip.” ifadelerini kullandı.

Şirket sistem hakkında ayrıca, “Avrupa’nın NATO üye ülkeleri genelinde hava savunma yeteneklerini güçlendirmeyi, ortak satın alma, konuşlandırma ve son teknoloji donanımların bakımını kolaylaştırmayı amaçlayan Avrupa gökyüzü kalkanı girişimi ile uyumludur.” ifadelerine yer verdi.

Ek olarak Almanya ve Danimarka, farklı bir 8×8 tekerlekli zırhlı araca entegre edilmiş Skyranger 30 sistemlerini tedarik etmekle ilgilendiklerini ifade etmişti.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.