Rolls-Royce, Hint Donanması’na MT30 motoru tedarik edecek

60 yılı aşkın süredir Hindistan’da faaliyetlerini yürüten İngiltere’nin Rolls-Royce firması, Hint hükümetince yönetilen Hindustan Aeronautics Limited ile yeni bir ortaklık kurdu.

Livemint’in haberine göre İngiliz Rolls-Royce ile Hint HAL firması MT30 gaz türbinli motorların Hindistan’da kurulumu, pazarlanması ve hizmet desteği sağlanması konularında anlaşma imzaladı.

4 Mayıs tarihinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson tarafından gerçekleştirilen çevrimiçi zirve ile konu karara bağlandı. Liderlerin görüşmesinin ardından HAL firması,”Bu mutabakat zaptı sayesinde Rolls-Royce ve HAL ilk kez denizcilik alanında birlikte çalışacak.” sözleriyle anlaşmayı kamuoyuna duyurdu.

HAL, Trent Aero motor ailesinden türetilen MT30’ların Hint Donanması’nın gelecekteki filosuna yeni nesil yetenekler sağlama potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

Rolls-Royce Hindistan ve Güney Asya Başkanı Kishore Jayaraman ise “MT30 gaz türbinli motor ile Hindistan Donanması’nın modernizasyonuna entegre güç ve tahrik çözümleri ile katkı sağlarken HAL’in pazardaki tecrübelerinden yararlanmayı dört gözle bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

MT30’lar Asya’da sadece Hindistan’ın tercihi değil. Güney Kore FFX III- (Ulsan Batch III) sınıfı güdümlü füze fırkateynlere, Japonya da 30FFM fırkakeynlerine MT30 entegre edecek.

Rolls-Royce MT30 gaz türbinli motoru

Bakım maliyetlerini minimuma indirmek için sınıfındaki diğer aero kaynaklı gaz türbinli motorlardan yaklaşık yüzde 50 daha az parça ile tasarlanan MT30; serbest güç türbinli çift makaralı, yüksek basınç oranlı bir gaz jeneratörüne sahip. 25MW’A kadar çalışma verimliliğini korur ve mekanik, elektrikli veya hibrit sürücü konfigürasyonlarında yapılandırılabilir. Denizde kendini kanıtlamış olan MT30, 2008 yılında ABD Donanması’nın birinci sınıf Littoral savaş gemisi USS Freedom’a güç vererek hizmete girmiştir.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.