Romanya ordusu K9 Thunder obüsünü tercih etti

Romanya Savunma Bakanlığına bağlı Romtehnica şirketi, geçtiğimiz yıl üç topçu taburunu donatacak sayıda 155 mm kundağı motorlu topçu sistemi almak için ihale başlatmıştı.

Açılan ihalede Türkiye’den T-155 Fırtına II obüsü, Güney Kore’den K9 Thunder obüsü ve Almanya’dan Pzh 2000 obüsü yer alıyordu.

K9-1024x683

Romanya basınında çıkan son haberlere göre Romtehnica tarafından açılan ihalede kazanan taraf Güney Koreli Hanwha Defence şirketi tarafından üretilen K9 Thunder kundağı motorlu obüsü oldu.

Çıkan haberlerde Romanya Savunma Bakanlığının 11 Ocak tarihinde her üç obüs için de son teklifleri topladığı ve yapılan değerlendirmenin ardından Hanwha Defence üretimi K9 Thunder obüsünün ihaleyi kazandığı belirtildi.

Romanya Savunma Bakanlığı tarafından ihalenin sonucuna dair resmi bir açıklama henüz yapılmazken iddiaların onaylanması durumunda Romanya, K9 Thunder kundağı motorlu obüs siteminin Avrupa’daki beşinci kullanıcısı olacak. Sistem halihazırda Avrupa’da Polonya, Norveç, Finlandiya ve Estonya tarafından kullanılıyor.

K9 Thunder

Yaklaşık 900 milyon dolar değerindeki ihale kapsamında Romanya’nın 54 adet 155 mm kundağı motorlu topçu sistemi, 27 adet yedek namlu, mühimmat ikmal araçları, komuta kontrol ve keşif araçları, kurtarma ve onarım araçları ile 18 bin adet 155 mm çapında topçu mühimmatı tedarik etmek istediği ifade ediliyor. İhale kapsamında Romanya Silahlı Kuvvetlerinin düşman topçu sistemlerinin tespiti ve karşı batarya ateşi açılması için akustik topçu tespit sistemleri edinmek istediği aktarılıyor.

Romanya Savunma Bakanlığı sözcüsünün daha önce yaptığı açıklamada 2024 yılı içerisinde ihalenin kazananıyla sözleşme imzalanmasının öngörüldüğü ve 2025 yılı itibariyle ilk araçların teslim alınmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.