Romanya’dan hava savunma sistemi tedariki için büyük ihale

Romanya, ordu modernizasyonu kapsamında hava savunma kabiliyetlerini geliştirmek için kolları sıvadı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin etkisiyle ciddi savunma alımları yapan Romanya, hava savunma yeteneklerini geliştirme amacıyla kısa ve orta irtifa hava savunma sistemi tedariki için 4,2 milyar dolarlık ihale başlattı.

Açılan hava savunma sistemi ihalesi kapsamında 5 farklı ülke, geliştirmiş olduğu hava savunma sistemleri ile yarışa dahil oldu.

Diehl_Defence_IRIS-T-SLM_FU-2

Bükreş hükümetinin ihalesine ABD-Norveç ortaklığında RTX (Raytheon) tarafından geliştirilen NASAMS hava savunma sistemi, Almanya’dan Diehl Defence üretimi IRIS-T hava savunma sistemi, Fransa’dan MBDA’nın geliştirdiği VL MICA hava savunma sistemi, İsrail’den Rafael üretimi SPYDER hava savunma sistemi ve Güney Kore’den Hanwha tarafından üretilen M-SAM hava savunma sistemi katılım sağlıyor. 

İhaleye katılan bu 5 adet hava savunma sistemi, birbirleri ile karşılaştırıldığı zaman farklı özellikleriyle ön plana çıkıyor.

NASAMS, çeşitli radar türlerini ve fırlatıcıları entegre etme özelliğiyle ön plana çıkarken IRIS-T sistemi, yüksek oranda doğruluğu ve kısa irtifalardaki hedefleri önleme yeteneği ile dikkat çekiyor.
WhatsApp Görsel 2023-11-21 saat 11.07.03_dceb94ec

Öte yandan Fransız VL MICA platformuna bakıldığı zaman hem kara hem de deniz platformlarından hava savunma füzesi ateşleyebilen çok yönlülüğü ile öne çıkarken İsrailli SPYDER sistemi,  bir dizi hava tehdidine uygun, hızla konuşlandırılabilir bir hava savunma çözümü sunuyor. 

Son olarak ise Güney Kore’nin M-SAM hava savunma sistemi, gelişmiş rehberlik ve algılama teknolojisi ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Romanya’nın NATO yönergeleri doğrultusunda savunma harcamalarını artırma taahhüdü bu projeye yansıyor. Çeşitli üreticilerden gelen teklifler, her sistemin Romanya’nın özel ihtiyaçlarını karşılama yeteneğine özel olarak odaklanarak önümüzdeki aylarda titizlikle değerlendirilecek. Bu ihalenin sonucu, önümüzdeki on yıllar için Romanya’nın hava savunma duruşunu belirleyecek.
WhatsApp Görsel 2023-11-21 saat 11.07.03_6fc34608

Bu HSS ihalesi, Romanya’nın savaş uçakları, insansız hava araçları (İHA) ve seyir füzeleri de dahil olmak üzere çeşitli hava tehditlerine karşı savunma yeteneğini geliştirmeyi amaçlıyor. Sistemlerin seçimi, Romanya’nın 2004’ten beri üyesi olduğu bir ittifak olan operasyonel performans, maliyet ve en önemlisi NATO sistemleriyle uyumluluk gibi kriterlere dayanıyor.
WhatsApp Görsel 2023-11-21 saat 11.07.03_c4a16830

Verilecek  nihai karar, sadece Romanya’nın ulusal güvenliğini değil, aynı zamanda Doğu Avrupa’daki bölgesel savunma dinamiklerini de etkileyecek. Bu ihale ile Romanya, kendisini hava savunması alanında kilit bir oyuncu olarak konumlandırıyor ve sağlam ve modern bir savunma duruşunu sürdürme taahhüdünün altını çiziyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.