Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna’ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti

Parlamento kararı Cumhurbaşkanı Radev tarafından veto edildi!

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in, Bulgaristan Parlamentosu tarafından alınan, Ukrayna’ya yaklaşık 100 adet eski BTR-60 zırhlı personel taşıyıcı hibe etme kararını veto ettiği açıklandı. Radev’in bu kararı, Bulgaristan’ın iç güvenlik ihtiyaçlarını dikkate alarak aldığı belirtildi.

Bulgaristan medyası BNT’ye göre, veto edilen bu araçlar, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’nın depolarında tutulmakta olup, Ukrayna’ya ücretsiz olarak transfer edilmesi planlanıyordu.

BTR60-1

Cumhurbaşkanı Radev’in veto gerekçesi olarak, yasayı onaylayan milletvekillerinin hibenin detaylarına yeterince vakıf olmaması ve Bulgaristan’ın sınır güvenliği ile afet ve kaza durumlarında halka yardım ihtiyaçlarının göz ardı edilmiş olması gösterildi. Radev, “Bulgaristan vatandaşlarının yaşamı ve sağlığı en önemli öncelik olmalıdır.” ifadesiyle kararı parlamentoya geri gönderdiğini açıkladı.

22 Kasım’da parlamentonun 131 evet, 49 hayır oyu ve 1 eksik oyla onayladığı bu hibe kararı, iktidardaki çoğunluk tarafından desteklenirken, muhalefetin maliyet ve Bulgaristan’ın güvenlik ihtiyaçlarının ihmal edilmesi konusundaki endişeleri dile getirip hayır oyu verdiği kaydedilmişti.

bulgaristan parlamentosu

Bu veto kararı, çeşitli siyaset bilimciler tarafından Bulgaristan’ın Ukrayna’daki çatışmaya karşı tutumunda önemli bir değişim olarak değerlendiriliyor. Ayrıca, hükümet içinde Ukrayna politikası üzerine yaşanan çekişmeleri de ortaya koyduğu iddia ediliyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.