Rus Donanması yüzen hastaneler inşa edecek

Rus Donanması’nın sağlık hizmtindeki açığı kapatmayı hedeflediği ve bunun için yeni yüzen hastaneler inşa edeceği aktarıldı.

Voennoe.rf’nin haberinde, United Shipbuilding Corporation’ın (USC) bir parçası olan Severnaya Verf ve Baltiyskiy Zavod tersaneleri, Rus Donanması için büyük kapasiteli hastane gemilerinin inşa edebilecek kapasitedeler. United Shipbuilding Corporation’ın Genel Müdürü Alexei Rahmanov’un ifadelerine göre, her şey müşterinin teknik gereksinimlerine bağlı olarak yapılacak.  Rahmanov sözlerine, “eğer gemiler “Svir” tipi ise hemen hemen tüm işletmelerimiz, bu tip gemileri inşa etmeye hazırdır.” ifadelerini de ekledi.  

Alexei Rahmanov, USC şirketlerinden hangisinin hastane gemileri inşa edebileceğine ilişkin kendisine yöneltilen soruyu, gemilerin 8-10 bin tondan fazla deplasmanlı olmaları halinde, o zaman elbette “Severnaya Verf” ve “Baltiyskiy Zavod”a öncelik verilecektir şeklinde yanıtladı. 

Halihazırda Rus Donanması’nın Pasifik Filosu’nda Irtysh, Kuzey Filosu’nda Svir ve Karadeniz Filosu’nda Yenisey olmak üzere toplamda 3 tane hastane gemisi bulunmakta. Ancak gerçekleştirilen modernizasyonlardan sonra, sadece Irtysh görevleri istendiği şekilde yerine getirebilecek durumda iken; diğer 2 gemi tamir edilmeyi bekliyor. 

Irtysh gemisinin ağırlığı 11 bin 500 ton olup hızı 20 deniz miline ulaşabiliyor. Gemi 40 gün herhnagi bir ikmal olmaksızın seyrü sefer edebilme kapasitesine sahip. Gemide hastalar için 100; rehabilitasyon için 200 ve tahliye koşullarında 450 kişilik kapasite bulunmakta olduğu aktarıldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.