Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri Komuta Kademesi, Ulusal Savunma Kontrol Merkezi’nde Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun başkanlık ettiği bir konferans düzenledi.

2021 yılını değerlendirerek toplantıya başlayan Savunma Bakanı Şoygu:

 “Bütün zorluklara rağmen bu yıl bizim için oldukça başarılıydı. Bugün öncelikle her türlü silahta modernite seviyesine oldukça yüksek bir seviyede ulaşmamızı sağlayan sektörümüze (savunma sanayii) teşekkür etmek istiyorum. Servis kabiliyetimiz çok üst düzeye yükseldi. Belki de, teçhizat ve silahların hizmet verilebilirliği açısından, bugün muhtemelen ilk sıradayız; en azından tüm ülkelerin Silahlı Kuvvetleri arasında lider konumlardayız"

dedi.

Şoygu, 3.000'den fazla tesisi devreye alan askerî inşaatçılara teşekkür ederek; “Tesislerimizin varlığı bugün birçok açıdan nitelikleri açısından zaten modern ve gerekli bir seviye olan altyapımızın durumunu önemli ölçüde ve niteliksel olarak iyileştirmemize izin verdi.”  ifadelerini kullandı.

NATO, Güney Kore ve Japonya ile ilişkilerini güçlendiriyor NATO, Güney Kore ve Japonya ile ilişkilerini güçlendiriyor

Sözlerine Karabağ ve Suriye'ye değinerek devam eden Rus Savunma Bakanı;

"Bugün yurtdışındaki diğer üslerimizde ve özellikle Suriye ile Dağlık Karabağ bölgesinde görev yapan tüm komutanlarımıza, askerlerimize, astsubaylarımıza da şükranlarımı sunuyorum. Barış güçlerimizin Karabağ’da devreye girmesiyle durumu sakinleştirmeyi başardık ve planlanan çalışmaları gerçekleştirmek için daha da ileri adımlar atıyoruz. Bundan sonra bölgede hayat, planlı şekilde ve yavaş yavaş normal seyrine dönüyor. Artık daha fazla huzur ve sükunet var.”

dedi.