Rusya beşinci nesil hafif avcı uçağı geliştiriyor

Rusya, 5’inci nesil savaş uçağı ve “gizlilik” teknolojisi alanındaki çalışmalarını hızlandırdı.

Rus uçak yapım endüstri sektöründen bir kaynağın Sputnik’e verdiği demeçte, Suhoy şirketinin Rusya’nın ilk beşinci nesil hafif ve çok amaçlı tek motorlu avcı uçağını geliştirdiğini söyledi.

Rus yetkili, uçağın geliştirilirken “ürün 30” adlı yeni motor, radar görünürlüğünü azaltan kaplamalar, kabin elektronik aygıtları, silahlar dahil olmak üzere Su-57 avcı uçağının geliştirilmesi çerçevesinde biriken altyapının yaygın olarak kullanılmasının planlandığını ifade etti.

Yeni uçağın kalkış ağırlığının en fazla 18 ton olacağını dile getiren yetkili, azami hızın 2 Mach’ı geçeceğini, yani ses hızından yaklaşık olarak 2 kat daha hızlı hareket edeceğini vurguladı. Uçağın aynı zamanda düşük radar izi, süper manevra kabiliyeti sahip olacağını belirten Rus kaynak, uçağın saptırılmış itme vektörlü motor nedeniyle hızlı kalkış kabiliyetiyle öne çıkacağının altını çizdi.

Rus yetkili, geliştirilen avcı uçağında birçok modern tek motorlu uçakta uygulanan gövde altında bir adet hava olacağını ifade ederken test uçağını geliştirme aşamasında yurtdışında üretilen avcı uçaklarında denenmiş olan 3 ve 4 serili AL-31 FN turbofan motorun kullanılabileceğine dikkat çekti.

Şimdiye kadar Su-57 dahil olmak üzere Rusya’da geliştirilen tüm avcı uçaklarının iki motorla donatıldığı biliniyor.

Dünyada yaygın olarak kullanılan tek motorlu avcı uçaklarının en bilinenleri, ABD yapımı F-16 ve F-35, İsveç menşeili JAS-39 Gripen ve Çin yapımı J-10 uçaklarıdır. Tek bir motorun olması üretim maliyetini ve işçilik yoğunluğunu önemli ölçüde azaltırken aynı zamanda uçağın kullanımını ve bakımını kolaylaştırıyor. Diğer yandan tek motor, savaş jetlerinin güvenilirliğini ve dayanıklılığını azaltıyor, maksimum savaş yükünü ve dolayısıyla savaş potansiyellerini sınırlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.