Rusya, önceden sattığı helikopter motorlarını geri satın almak istiyor

Savaşın ağır kayıpları Rusya’yı yeni adımlar atmaya itiyor!

Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle ciddi miktarda helikopter kaybeden Rusya daha önce sattığı helikopterlere ait motorları ve askeri teçhizatı geri satın almak için girişimlerde bulunuyor.

Rusya envanterindeki helikopterleri savaş nedeniyle yoğun kullanım, yüksek kayıplar ve uluslararası yaptırımlar sebebiyle zaman zaman faal tutmakta zorlanmaya başlamıştı. Bu duruma farklı çözümler arayan Rus yetkililer son olarak daha önce helikopter sattığı Mısır, Belarus, Brezilya ve Pakistan’dan Mi-8/17, Mi-35 ve Mi-26 helikopterlere ait motorların iadesi ve geri satışı için bu ülkelerle görüşmeler gerçekleştiriyor.

Rsuya heli 1

Nisan ayında bir Rus heyetin Mısır envanterindeki Mi-8 ve Mi-17 helikopterlerine ait motorların iadesi ile ilgili Kahire’de yaptığı görüşmelerin ardından Mısır’ın borçlarının bir kısmının silinmesi ve buğday tedarikinin sorunsuz şekilde devam etmesi karşılığında bu teklifi kabul ettiği bildiriliyor. Mısırla birlikte Belarus’un da Mi-26 helikopterlerine ait 6 adet motoru Rusya’ya geri satmayı kabul ettiği bildirildi.

Rusya’nın ayrıca Pakistan envanterindeki 4 adet Mi-35M ile Brezilya envanterindeki 12 adet Mi-35M helikopterine ait motorları geri satın almak için bu ülkeler ile görüşmeler gerçekleştirdiği, ancak Pakistan ve Brezilya’nın bu teklifi reddettiği bildiriliyor.

Rusya heli 2

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Ukrayna-Rusya savaşında bugüne kadar Rusya’ya ait 25 adet Mi-8 (20 genel maksat, 5 elektronik harp versiyonu), 4 adet Mi-24P, 3 adet Mi-24V/, 10 adet Mi-35M, 13 adet Mi-28, 58 adet Ka-52 ve 6 adet modeli belirlenemeyen helikopter imha edildi veya hasar gördü. 1 adet Mi-8 ve 1 adet Ka-52 helikopteri Ukrayna tarafından ele geçirildi.

Editör : SavunmaTR Editör Birimi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.