Rusya, dost-düşman İHA’ları “PAROL” sistemiyle ayırt edecek

Rusya cephe geri bildirimleriyle ürün geliştiriyor!

Ukrayna-Rusya savaşının başlangıcından bu yana iki tarafta da farklı çeşitlerde İHA’lar kullanıldı. Benzer görünümde İHA’ların her iki ordu tarafından da kullanılmasından dolayı İHA’ları ayırt edecek bir sistem ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaçtan ötürü Rostec firmasının bir alt şirketi olan Ruselectronics, şifreleme yoluyla Rus İHA’larını işaretleyen bir sistem geliştirdi.

“PAROL” ismi verilen bir şifreleme yoluyla çalışan sistem, 5 kilometre irtifaya kadar ve 100 kilometre mesafeye kadar olan Rus İHA’larını işaretleyebiliyor. Transponder’in 150 gramdan hafif ve 100 mV güç tüketimine sahip olduğu belirtiliyor. Sistemin Ruselectronics’teki Pulsar Araştırma ve Ürün Girişim birimi tarafından geliştirildiği belirtiliyor.

Zala-Lancet-3

Pulsar Araştırma ve Ürün Girişim Birimi Genel Müdürü Sergey Borovoy, “Günümüzde İHA’lar hem keşif-gözlem hem de vurucu olarak harp sahasında aktif olarak kullanılıyor. Ancak benzer modellerin her iki tarafta da kullanılması, İHA’ların ayırt edilmesini epey zorlaştırıyor. Biz bu şekilde kendi İHA’larımızı düşmanınkinden ayırt edebilmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Cephe hatlarının birbirine yakın olduğu yerlerde düşman tarafından kullanılan İHA’ların dost sanılmasıyla asker kayıpları, dost İHA’ların düşman sanılmasıyla ise mâli kayıp yaşanabiliyor. Kamikaze İHA’ların sıkça ve çok sayıda kullanıldığı Rusya-Ukrayna savaşında bu durumun her iki taraf için de yaşanmış olması muhtemel. Sonuç olarak Rusya bu durumu çözmek adına harekete geçti. Üretilen cihazın hem sivil hem askeri İHA’ları tanımlayabileceği belirtiliyor.

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.