Rusya, Kuzey Filosu’nu modernize edecek

Ukrayna’yı topraklarına katmak için 3 aydan fazla süredir saldırılarına devam eden Rusya bir yandan da Kuzey Filosu’nu güçlendirecek adımlar atıyor.

Konuyla ilgili açıklama Rusya Kuzey Filosu Komutanı Aleksandr Moiseyev’den geldi. Moiseyev yaptığı açıklamada, Rusya Kuzey Filosu’nun kıyı birlikleri grubundaki asker sayısını artırmayı ve birlikleri modern silahlarla donatmayı planladıklarını kaydetti.

Moiseyev’in açıklamasına göre, kıyı birlikleri grubunun muharebe imkanlarının artırılması için asker sayısı ve kalitesinin yükseltilmesi hedefleniyor. Kuzey Filosu’nun iyileştirilmesi için filo; modern ve yeni silah, teçhizat ve araçlarla da donatılacak.

2022’nin sonuna kadar Kuzey Filosu’na 530 adet modern silah biriminin tedarik edilmesi gerektiğini, sonuç olarak yıl sonuna kadar (toplam silahlarda) yeni silah payının yüzde 63.5’e ulaşacağını vurgulayan Moiseyev, “Kuzey Filosu’nun önemli bir kaynağı yeni silah ve askeri teçhizat türlerinin, savaş gemilerinin, denizaltılarının ile deniz silahlarının testlerinde kullanılıyor” dedi.

Moiseyev, yıl sonuna kadar yapılacak testler çerçevesinde 19 deneme atışının yapılacağına dikkat çekerek, en yeni ‘Knyaz Oleg’ ve ‘Novosibirsk’ nükleer denizaltılarının Kuzey Filosu’ndan Pasifik Filosuna geçişi için hazırlanmasının da bir o kadar önemli görev olduğunu söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.