Rusya S-500’leri ateşledi

Testlerin tamamlanmasının ardından ilk S-500 sisteminin Moskova yakınlarındaki hava savunma-füze savunma birliğine tedarik edilmesi planlanıyor.

Voennoe.rf’nin haberine göre Rusya’nın son derece ümitli olduğu S-500 sisteminin, artırılmış füze savunma potansiyeline sahip çok yönlü bir yüksek irtifa önleme sistemi olduğu belirtildi. Hava savunma sisteminin balistik füzelere karşı 600 km ve hava tehditleri için 500 km menzile sahip olacağı ifade edildi. Devlet silahlanma programı çerçevesinde 2025 yılına kadar 5 adet S-500 kompleksi satın alınmasının planlandığı aktarıldı. Ayrıca Rusya’nın S-500 sistemlerini, Moskova’yı ve ülkenin orta bölgesinin bir kısmını koruyan A-135 füze savunma sistemi ile birleştirmeyi planladığı bilgisi paylaşıldı. 

S-500 uçaksavar füze sisteminin bahsi geçen yüksek hızlı balistik füze hedefine karşı muharebe atışı testi, Astrakhan Oblastı’ndaki Kapustin Yar eğitim sahasında gerçekleştirildi. 

Rus general Sergey Babakov, S-500 hava savunma sisteminin, aerodinamik ve balistik hedeflere ek olarak, her türlü hipersonik silahları yok etmeyi mümkün kılacak bir teknolojiyle geliştirildiğini ifade etti ve böyle bir sistemin dünyada bulunmadığı iddiasını sözlerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.