Rusya, Su-57 savaş uçaklarını modernize edecek

Rusya, beşinci nesil savaş uçaklarını geliştirmeye hazırlanıyor.

Sputnik’te yer alan habere göre Rusya, 5’inci nesil olarak ürettiği Su-57 avcı uçağının modernizasyon hazırlıklarını yapıyor.

Rossiya 1 kanalına konuşan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, beşinci nesil avcı uçağı Su-57’nin modernizasyonun planlandığını ve bu kapsamda hazırlıklara başlandığını ifade etti.

Daha önceki konuşmalarında Rus uçak ve motor mühendislerinin avcı uçağının savaş yeteneklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirten Manturov, son ifadelerinde Su-57 avcı uçaklarının seri üretiminin yapıldığı uçak fabrikasında üretimin modernize edildiğini, ayrıca yeni teknolojilerin entegrasyonunun ve üretim bandının yapımının sürdüğünü vurguladı.

Sukhoi Su-57 

2020 yılının sonunda Rusya Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Su-57 avcı uçağı, Rusya devlet savunma sanayii şirketi Rostech bünyesindeki Birleşik Motor Şirketi’ne bağlı Sukhoi firması tarafından üretiliyor.

İlk uçuşunu 29 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştiren Su-57, yakın ve uzak çatışmalarda tüm hava hedeflerini imha etmesi, düşmanın hava savunma sistemlerini aşarak kara ve su yüzeyindeki hedefleri vurmak üzere tasarlandı.

2028’e kadar toplam 76 avcı uçağının orduya teslim edilmesi planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.