Rusya, Ukrayna altyapı tesislerini Kinjal füzeleri ile vuruyor

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, savaş uçağından atılan “Kinjal” hipersonik füzesi ile Ukrayna ordusuna ait yeraltı komuta merkezinin vurulduğunu bildirdi.

Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki hedefleri gün içinde roketlerle vurduklarını belirten Konaşenkov, “Savaş uçağından atılan ‘Kinjal’ füzesi ile Donetsk bölgesinde Çasov Yar yerleşim birimi yakınlarında Ukrayna ordusuna ait iyi gizlenmiş yeraltı komuta merkezi imha edildi.” dedi.

Havadan atılan yüksek hassasiyetli roketlerle Donetsk bölgesinde Toçka-U füze sistemi, yeraltı sığınağında saklanmış iki çok namlulu roketatar, iki kamufle edilmiş silah ve askeri teknik araçlar ile farklı yerlerdeki Ukraynalı silahlı güçleri ve kamplarını yok ettiklerini belirten Konaşenkov, Donetsk bölgesine yapılan atışlarda 300’e yakın Ukrayna silahlı güçlerinin etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Konaşenkov, Su-27 Ukrayna savaş uçağının da düşürüldüğünü dile getirdi.

Rus hava kuvvetlerinin 42 Ukrayna askeri nesnesini yok ettiğini kaydeden Konaşenkov, “Ukrayna ordusuna ait bugüne kadar 130 uçak, 99 helikopter, 243 hava savunma füze sistemi S-300, Buk-M1, Osa AKM, 441 insansız hava aracı, 2 bin 132 tank ve zırhlı araç, 241 çok namlulu roketatar, 913 obüs ve havan topu, 2 bin 28 özel askeri araç yok edildi.” şeklinde konuştu.

Kh-47 Kinjal Hipersonik Füze

Iskander taktik balistik füzesinin havadan fırlatılan modeli olan Kinjal füzesi, 2000 km’ye varan menzili ile sesten 10-20 kat daha hızlı uçabiliyor.

İlk testini 2018’de tamamlayan ve Rus Hava Kuvvetleri’ndeki MiG-31 önleme uçakları ve Tu-22M3 bombardıman uçakları tarafından atılabilen hipersonik füze, 15 metretlik CEP değeri ile hedefini hassas bir şekilde imha edebiliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin Mart 2020’de yaptığı bir açıklamada, Kinjal hipersonik füzesinin ABD’nin Rusya’nın nükleer potansiyelini yok etme girişimlerini ve füze savunma sistemini anlamsız hale getirdiğini söylemişti.

Putin, “Yurtdışında bazı uzmanlar, nükleer silahları anlamsız kılmak için çalışmalar yürütüyor. Örneğin; hepinizin çok iyi bildiği ABD’nin füze savunma sistemi de, Rusya’nın nükleer potansiyelini yok etmeye, anlamsız kılmaya yönelik. Ancak biz hipersonik silah geliştirdikten sonra ABD’nin girişimleri ve halihazırda harcadığı milyarlarca dolar anlamsız hale geldi” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, envanterdeki MiG-31 önleme uçaklarının en az 10 adedini Kinjal füzesi atabilecek şekilde modernize edildiğini açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.