Rusya, Ukrayna’daki silah deposunu hedef aldı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki saldırılarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Konaşenkov yaptığı açıklamada Ukrayna’daki hedeflere yönelik yüksek hassasiyetli silah kullanmaya devam ettiklerini söyleyerek ABD ve Avrupa ülkelerinden alınan çok sayıda yabancı silahın depolandığı bir silah deposunu vurarak devre dışı bıraktıklarını ifade etti.

Konaşenkov açıklamasında, “Gün içinde Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerinin havadan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzeleriyle, ABD ve Avrupa ülkelerinden alınan çok sayıda yabancı silahın depolandığı Odesa yakınlarındaki askeri havaalanındaki bir lojistik terminal devre dışı bırakıldı.” ifadelerine yer verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov: Ukrayna'da 975 askeri  altyapı tesisi imha edildi

Konaşenkov, ayrıca havadan uzun menzilli yüksek hassasiyetli füzelerle 22 Ukrayna askeri unsurunun vurulduğunu, bunların arasında Ukrayna ordusuna ait gözlem merkezleri, müstahkem mevkiler, cephanelikler, hava savunma sistemi, telsiz istasyonları ve Ukrayna askeri birliklerinin bulunduğu bilgisini paylaştı.

Ukrayna’nın genel kaybı

Konaşenkov; Rusya savunma sistemlerinin Harkiv bölgesinde, İzyum, Herson yakınlarında 3 Ukrayna İHA’sını vurduğunu, füze ve topçu birliklerin de 102 yeri ateş altına aldığını kaydetti.

Konaşenkov, Ukrayna’nın genel kaybına dair de paylaşımda bulundu. Buna göre bugüne kadar Ukrayna ordusuna ait 141 uçak, 110 helikopter, 541 İHA, 264 hava savunma füze sistemi, 2 bin 479 tank ve zırhlı araç, 278 ÇNRA, 1081 obüs ve havan topu, 2 bin 321 özel askerî aracın imha edildiğini açıkladı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Ulusal Kontrol Merkezi Başkanı Mihail Mizintsev farklı bir iddia ileri sürdü. Mizintsev; Ukrayna’nın, Rus ordusunu dünya kamuoyunda itibarsızlaştırmak için provokasyon hazırlığı içinde olduğunu ileri sürdü.

Rusya Savunma Bakanlığı: Türkiye'nin girişimiyle Mariupol'den tahliyeler  için koridor açıyoruz - Yeni Şafak

Mizintsev; Ukrayna Özel Kuvvetlerinin, Odesa limanında Rus birliklerini sivil bir altyapıya saldırmakla suçlamak için zehirli kimyasallar kullanarak bir provokasyon planladığını iddia ederek, Ukrayna Özel  Kuvvetlerinin Lisiçansk’ta Ukrayna istihbaratı ve İngiliz özel servisleriyle birlikte başka bir sahte olay hazırladığını ve bunun için Ukraynalı ve Batılı medya temsilcilerinin önceden şehre geldiğini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.