Rusya, Ukrayna’nın S-300 hava savunma sistemini imha etti

Rusya, Ukrayna’nın hava savunma füze sistemlerini bir bir yok ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’nın denizden fırlattığı Kalibr füzelerinin, Ukrayna’nın Dnipro kenti yakınlarında bir Avrupa ülkesi tarafından tedarik edilen S-300 hava savunma sistemini vurduğunu bildirdi. Rusya’nın füzeli saldırısında 25 Ukrayna askeri yaralandı.

Slovakya Ukrayna'ya S-300 gönderiyor – DW – 08.04.2022

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’ya S-300 hava savunma füze sistemini tedarik eden Avrupa ülkesine dair bir detaya yer vermedi; fakat Slovakya, 8 Nisan’da S-300 hava savunma füze sistemini Ukrayna’ya devrettiğini duyurmuş ve yapılan açıklamada füze sisteminin tam bir gizlilik içinde transfer edildiği aktarılmıştı.

Slovakya Başbakanı Eduard Heger konuyla ilgili açıklamasında ise, “Bu, barışı, özgürlüğü ve insan haklarının korunmasını destekleyen bir devlet olarak Slovak Cumhuriyeti’nin Ukrayna’ya savunmada yardım sağladığı sorumlu bir karar. Sistemin mümkün olduğu kadar çok masum Ukraynalıyı kurtarmaya yardımcı olacağına inanıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Eduard Heger ayrıca S-300 hava savunma sisteminin Ukrayna’ya devredilmesinin Slovakya’nın Ukrayna’daki silahlı çatışmanın bir parçası olacağı anlamına gelmediğine de dikkat çekmişti. 

Daha önce Slovak medyası Bratislava’nın Kiev’e S-300 sistemleri gönderdiğini bildirmişti. Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, ülkesinin uygun bir alternatif elde etmeden hava sahasını koruduğu için Ukrayna’ya S-300 sistemi sağlayamayacağını söylemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.