Rusya, Ukrayna cephesine yeni kamikaze İHA’sını yolluyor

Rusya ve Ukrayna arasındaki İHA savaşı büyüyor!

Yaygın olarak ‘’kamikaze İHA’’ veya ‘’kamikaze drone’’ olarak adlandırılan araçlar, insansız hava savaşında yeni bir dönemi temsil ediyor.

Bu tip araçlar, patlayıcıları doğrudan hedefe götürüp yok etmek için tasarlanmıştır. Çarpma anında kendilerini de imha ettikleri için, bu takma ad uygun görülmüştür.

zala kyb 2

Ukrayna Savaşı, İHA’ların ön plana çıktığı bir savaş olarak tarihteki yerini alırken, Ruslar kamikaze İHA maksadıyla Zala KYB’leri sıkça kullanıyor. İHA’ları üreten Zala Aero Group, Rusya’nın Izhevsk şehrinde bulunan, insansız hava araçları geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir Rus şirketi olarak biliniyor.

Şirket, İHA üretiminin yanı sıra oto pilotlar, uçak gövdeleri, mekanik ve pnömatik mancınıklar, fırlatıcılar, faydalı yükler ve iletişim teknolojileri ile ilgili ekipmanları tasarlıyor ve bunları üretiyor.

Zala KYB’ler kendine özgü üçgen kanat şekli ve kuyrukta itici bir pervane ile kolayca tanınıyor. İHA’nın motoru, 80 km/saat ile 130 km/saat arasındaki hızlarda hareket etmesine olanak tanıyor. Boyutları sayesinde farklı savaş ortamlarında etkili bir şekilde manevra yapan İHA’nın, 1,21 m kanat açıklığı, 0,95 m uzunluğu bulunuyor.

zala4

Rusya – Ukrayna Savaşı açısından kamikaze İHA’lar, taktiksel avantajlarından dolayı ciddi bir önem kazanmıştır. Bu tip İHA’ların fark edilmeden ortalıkta dolaşma ve aniden saldırma yeteneği onları modern savaşlarda, özellikle asimetrik savaş taktiklerinin uygulandığı çatışma sahalarında zorlu bir araç haline getiriyor.

Rusya için Zala Aero tarafından geliştirilen KYB gibi ekipmanların kullanımı, insanlı uçakları riske atmadan Ukrayna ordusunun askeri varlıklarına hassas saldırılar gerçekleştirmenin bir yolunu sağladı. Aynı şekilde Ukrayna ordusu da benzer yollarla Rus askerlerini ve ekipmanlarını hedef almaya devam ediyor.

Ukrayna’nın 2024 yılında 1 milyon adet İHA üretimi haberlerinden sonra Rusya’dan intihar İHA’sı teslimatı haberinin gelmesi oldukça dikkat çekicidir.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.