Rusya Wingman drone geliştiriyor

Rusya insanlı hava taşıtlarıyla birlikte görev alabilecek yüksek oranda otonom ve düşük maliyetli olan bir wingman drone geliştiriyor.

Rus wingman drone’unun ilk modeli 2020 Ağustos’ta Moskova’daki bir gösteride yer aldı. Gösteride yer alan wingman drone’unun gövdesi dorsal hava giriş bölümüne ve V şeklinde bir kuyruğa sahip olarak tasarlandı.

Bu gövde Avrupa ve Amerikan yapımı olan diğer wingman drone’lara benzerlik gösteriyor. Dorsal hava giriş bölümü gibi nadir gözlemlenen bir özelliğin diğer wingman drone’larda da ortak olmasının nedeni bu drone’ların yüksek performanslı, ucuz ve çok yönlü olmasının sağlanmak istenmesidir.

Forbes’in haberine göre wingman drone’ların amacı, yüksek oranda otonom olmasına rağmen gerçek bir pilot performansına yakın bir performans göstererek pilotlara muharebe esnasında yardımcı olmak. Analistlere göre robot bir yardımcının diğer bir faydası ise insanlı bir hava aracının yollanmak istenmeyeceği bir göreve drone’ların yollanabilecek olması.

ABD kendi wingman drone’larını 2020’li yılların başlarında, F-35 ve yeni F-15EX ile birlikte kullanmayı planlıyor. Amerikan analistlerin söylediğine göre ise Rusya’nın wingman drone’ları daha geliştirilme aşamasında ayrıca deneme ve test sonuçlarına göre drone’ların şekli de değişebilir.

Muharebelerde kullanabilecek ses hızının altına, silahlı ve sensör taşıyan bir drone yapmak özel olarak zor değil. Wingman drone’lar için esas önemli nokta eğitimli bir pilotun alacağı kararları alabilecek ve hatta bu kararları daha da iyileştirebilecek bir yapay zeka geliştirmek.

ABD ve Rusya’nın yanında Avrupa, Çin, Japonya ve Avustralya da wingman dronelar geliştiriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.