Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, cephede mevcut askerlerle ilerlemenin mümkün olmadığını gerekçe göstererek geçen ay Rusya’da kısmi seferberlik ilan etmişti.

Seferberlik kapsamında 16 bin askerin göreve alındığını açıklayan Putin iki hafta içinde seferberliğin sona ereceğini açıkladı.

Rus lider, 24 Şubat sabahında Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyondan pişmanlık duyup duymadığı sorusuna ise “Hayır” yanıtını verdi.

Ukrayna'yla görüşmelere her zaman açık olduklarını belirten Putin, ABD Başkanı Joe Biden'la görüşme ihtimali içinse “Buna gerek olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Ayrıca Putin, Ukrayna’yla arabuluculuk rolü üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

NATO’ya çağrıda bulunan Putin, “Cephe hattını sadece sözleşmeli askerlerle tutmamız mümkün değildi bu nedenle seferberlik ilan ettik. Amacımız Ukrayna’yı yok etmek değil. Şu anda Ukrayna’ya büyük saldırılara ihtiyaç yok. NATO ile doğrudan çatışma küresel felaketle sonuçlanacaktır. Umarız kararları verenler bu yönde tercih yapmaz.” ifadelerini kullandı.