Rusya’dan Ukrayna’ya yüksek hassasiyetli füzelerle saldırı

Rusya-Ukrayna savaşı Ukrayna topraklarının tamamında tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Ukrayna ordusu ise tüm gücüyle direnmeyi ve Rus tarafına ağır kayıplar yaşatmayı sürdürüyor. Rusya ise Ukrayna’nın direnişine kayıtsız kalmıyor ve tüm gücüyle saldırılarına devam ediyor.

Aylar önce başlayan savaşın yönü ise tekrar Donetsk cephesine dönmüş durumda.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı Lısıçansk şehrinin düştüğünü açıklamasının ardından Rusya Luhansk bölgesinin tamamına egemenlik sağlamış oldu ve Rusya’nın batıya doğru ilerlemesi kolaylaştı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Luhansk Halk Cumhuriyeti birlikleriyle beraber Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde bulunan Lısıçansk şehrini ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Rusya tarafının yeni saldırı noktası ise Vinnıtsya şehrindeki subay orduevi oldu.

Konaşenkov: Vinnıtsya kentindeki subay orduevini yüksek hassasiyetli füzelerle vurduk

Konaşenkov, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta Rus ordusunun faaliyetlerine dair başkent Moskova’da açıklamalarda bulundu.

Harkiv bölgesinde Ukrayna güçlerinin geçici pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla saldırı düzenlendiğini belirten Konaşenkov, bu saldırıda 200’e kadar Ukraynalı asker, yaklaşık 50 yabancı paralı savaşçı ile 19 askeri teçhizatın vurulduğunu aktardı.

Rus hava ve uzay kuvvetlerinin Donetsk bölgesinde bulunan “Sağ Sektör” milliyetçi grubunun pozisyonlarına yönelik saldırılar düzenlediğini ve bu saldırıda 300’e yakın “milliyetçi” ile 30 özel askeri teçhizatın imha edildiğini söyleyen Konaşenkov, Zaporijya bölgesinde de 70 Ukraynalı askerin bulunduğu kışlanın yok edildiği bilgisini paylaştı.

Konaşenkov, “14 Temmuz’da Vinnıtsya kentindeki subay orduevine denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli ‘Kalibr’ füzeleriyle saldırı düzenlendi. Saldırı esnasında bu askeri unsurda Ukrayna Hava Kuvvetlerinin komutanları, yabancı silah tedarikçilerin temsilcileri ile Ukrayna ordusuna uçak ile imha araçlarının teslimatı ve uçakların onarımının organize edilmesi konusunda toplantı yapıyordu. Saldırıda toplantıya katılanlar yok edildi.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, son 24 saatte Donetsk ve Dnipro bölgelerinde Ukrayna ordusuna ait 5 yönetim merkezi ve iletişim ağı ile Buk-M1 hava savunma füze sisteminin imha edildiğini aktaran Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birlikleri ile füze ve topçu birliklerince de 18 yönetim merkezi, asker ile askeri teçhizatın yok edildiğini söyledi.

Ukrayna ordusuna ait 2 “Mig-29”, 2 “Su-25” savaş tipi uçağı ile 9 insansız hava aracının düşürüldüğünü ve 9 “Uragan” çok namlulu roketatar topunun ele geçirildiğini kaydeden Konaşenkov, “Ukrayna’ya ait bugüne kadar 253 uçak, 137 helikopter, 1543 insansız hava aracı, 355 hava savunma füze sistemi, 4 bin 60 tank ve zırhlı araç, 746 çok namlulu roketatar, 3 bin 147 obüs ve havan topu, 4 bin 341 özel askeri araç yok edildi.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.