Rusya’nın Su-34 ve Tu-22M3 uçakları hipersonik Ostrota füzelerini kullanacak

Ostrota füzelerinin silahlı kuvvetler envanterine eklenmesinin, Rusya’nın nükleer olmayan saldırı gücünün caydırıcılığını oldukça artıracağı düşünülüyor.

Rusya’nın günlük yayınlanan gazetesi İzvestiya’da, füze testlerinin 2022 yılında başlamasının planlandığı belirtildi. Haberin devamında resmî makamlardan test tarihlerine ilişkin bir açıklama yapılmadığı bilgisine de yer verildi. Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, şubat ayındaki bir açıklamasında, nükleer olmayan caydırıcı kuvvetlerin temeli niteliğindeki çeşitli üslerin hipersonik füzelere sahip olacağının altını çizmiş; Putin ise dün gerçekleştirdiği basın toplantısında, Rusya’nın dünyada kimsede bulunmayan seviyede hipersonik füzelere sahip olduğunu ve söz konusu füzeleri geliştirmeye devam ettiklerini vurgulamıştı.

Hipersonik füzelerin vurulmasının neredeyse imkansız olduğu ve bu sayede hava operasyonlarında Rusya’ya önemli bir üstünlük sağlayacağı ifade edilirken, hem karadaki hem de denizdeki hedefleri vurmak için tasarlanan Tu-22M3 gibi bir savaş uçağının bu füzelerle donatılmasının, Rus hava kuvvetleri açısından son derece değerli olduğu vurgulandı. Tu-22M3 uçaklarının İzdeliye-71 ramjet motoruyla donatılacağı da ifade edildi. Haberde, Tu-22M3 uçakları için geliştirilen ve 2023’te testlerinin tamamlanması planlanan uzun menzilli hipersonik Gremlin füzelerinin de Rus Hava Kuvvetleri’ne ciddi bir güç kazandıracağı belirtilirken, Ostrota füzelerinin Gremlin’den daha kısa bir menzile sahip olacağı bilgisi yer aldı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.