Rusya’nın Ukrayna’daki hava aracı kayıpları devam ediyor!

Rusya’nın Ukrayna’daki hava aracı kayıpları devam ediyor!

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Mykola Oleşçuk, Telegram’da yapılan açıklamalarda Su-25’in Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulduğunu belirtti. Ancak Kremlin destekli medya kaynakları, Su-25’in aktif savaş operasyonlarına katıldığını ve pilotun hayatını kaybettiğini ifade ediyor. Rus savaş uçağının düştüğü yerin tam konumuna ilişkin ayrıntılar açıklanmadı.  

Açıklamalarında Oleşçuk, Rus sosyal medya hesaplarında bir savaş uçağının düşürüldüğü hakkında haberlerin paylaşıldığına dikkat çekerek, “Kesin söyleyebilirim ki, Rus-25 savaş uçağını Ukrayna hava savunma birlikleri vurmadı. Bu Rus hava savunma birliklerinin başarılı bir çalışması. Bunun için onlara tüm Ukrayna halkı adına teşekkür ediyoruz!..” ifadelerini kullandı.

Russia su-25 2

Rus gazeteci Ilya Tumanov, Fighterbomber kanalında, Rus Hava Kuvvetlerine ait bir adet Su-25 savaş uçağının düştüğünü doğruladı. 

ezgif.com-optimize

Geçen hafta, Ukrayna’da bulunan Rus kuvvetlerinden gelen videoda, BM-21 Grad roketatarlarının atış yaptığı sırada alçak uçuş yapan bir Su-25 Rus savaş uçağının roketlere çarpmaktan kılpayı kurtulduğu kaydedilmişti.

NATO sınıflandırmasıyla Frogfoot olarak bilinen Su-25, muharebe bölgelerinde hava desteği sağlamak üzere tasarlanmış saldırı uçağıdır. Operasyonel yetenekleri, olumsuz hava koşullarında bile görsel hedef tespitine ve hassas saldırılara dayanan gece ve gündüz görevlerini kapsamaktadır.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının verilerine göre Rusya, 24 Şubat 2022’ten bu yana Ukrayna’da 324 savaş uçağı kaybetti. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.