S-400’ler Doğu Akdeniz’i izleyebilecek

Fransa geçen ay 2’si savaş 1’i ikmal uçağı olmak üzere 3 adet Rafale tipi uçağını Güney Kıbrıs Rum yönetimi bölgesine konuşlandırmıştı. Bununla birlikte Fransa, Yunanistan’a 8’i bila bedel olmak üzere 18 adet Rafale tipi savaş uçağı verdiğini duyurmuştu.

Yunanistan’ın Mısır’la MEB anlaşması yapması,  Kızılhisar (Meis) Adası’na asker çıkarması ve Fransa’nın bölgeye uçak gemisi yollayacağı iddiası Doğu Akdeniz’de yaşanan gerginliği artırdı.

Bölgedeki askeri varlığın yoğunluğu karşısında Türkiye’nin elinde bulundurduğu S-400 hava savunma sistemlerini kısa sürede aktif edilebilecek durumda olması, Türkiye’yi bölgede caydırıcı bir unsur haline getirdi.

Doğu Akdeniz’den gelebilecek olan tehditlere karşı Amanoslar’a konuşlandırılması planlanan ve azami menzili 400 km olan S-400 hava savunma sisteminin, Doğu Akdeniz’den gelebilecek olan herhangi bir tehdit karşısında aktif rol oynayacağı biliniyor.

Rusya, S-400’ler konusunda bütün parça aktarımını ve Türk uzmanların eğitimini tamamlamıştı. S-400’lerin Ankara’da F-16 ile Rusya’da ise SU serisi uçaklarla Türk uzmanlarca radar denemeleri yapılmıştı. Ayrıca sistemin dost-düşman tanımlamalarına ilişkin milli yazılımını da Türk uzmanlar yaptı.

Akdeniz’de yaşanan gerilim devam ederken Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini bünyesinde barındırması ve bu sistemi istediği zaman aktif edebilecek durumda olması bölgedeki güvenliğini ve etkisini artıracak gibi duruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.