Salgın şartları Hint-Pasifik’te silahlanmayı etkilemedi

Çin’in atılgan politikalarıyla beraber adeta bir fay hattına dönüşen Hint-Pasifik bölgesinde, pandemi süreci boyunca silahlanma hızı artarak devam etti. 

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) 26 Nisan tarihli raporuna göre, Çin’in 2020 yılındaki askerî harcamaları bir önceki yıla göre yüzde 1,9 artarak 252 milyar dolara ulaştı. Çin’e karşı Hint-Pasifik bölgesinde “örtülü ittifak” içinde hareket eden rakipleri de askerî harcamalarını benzer şekilde artırdılar.

Çin’in Hint-Pasifik hedeflerini dengelemek/engellemek adına ABD öncülüğünde kurulan gayri resmî, stratejik bir birliktelik olan Quad’ın bölgedeki üç ülkesi Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın askerî harcamaları 2020’de artış gösterdi. Hindistan 72,9 milyar dolarlık harcamasıyla ABD ve Çin’in ardından bu alanda dünyada üçüncü olarak sıraya yerleşirken Japonya 49,1 milyar dolar, Avustralya ise 27,5 milyar dolarlık askerî harcama yaptı. 

Ayrıca Çin karşıtı ülkeler arasında bölgenin diğer bir önemli müttefiki olan Güney Kore’nin de askerî harcamaları yüzde 2,8 artarak 45,7 milyar dolara ulaştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.