Savunma sanayiinde casusluk soruşturması tamamlandı

Türk savunma sanayiinin kritik öneme sahip projelerini yurt dışına sızdıran casusların bağlantıları deşifre edildi.

CNN’in haberine göre, Savunma Sanayi Başkanlığı’ndaki casusluk soruşturmasında eski Proje Müdürü Yusuf Hakan Özbilgin ve çetenin diğer 10 üyesi hakkında dava açıldı. Hazırlanan iddianamede Denizci 3 albay ve 2 yüzbaşı, Savunma Sanayi Başkanlığı’nda 1 proje müdürü ile TUSAŞ’ta 2 çalışanın da arasında yer aldığı 11 kişilik çetenin bağlantıları deşifre edildi.

İddianamede adı geçen SSB eski proje müdürü sanık Yusuf Hakan Özbilgin’in, SSB’nin projeleri ve gerçekleştirilecek ihaleler ile alakalı bilgilerle birlikte BAYKAR’a ait İHA ve SİHA’lara ilişkin bilgileri firma yöneticilerine servis ettiği aktarıldı. Ek olarak Özbilgin’in, ASELSAN, TUSAŞ, kuvvet komutanlıkları gibi çok sayıda kurumun projelerine yönelik bilgileri firmalara aktarıp maddi çıkar elde ettiği bildirildi.

Bununla birlikte, iddianamede çete üyelerinin helikopter, gemi ve silah sistemlerine ait projelerin bilgilerinin yer aldığı pek çok veriyi para karşılığı firmalara sızdırdığının tespit edildiği belirtildi.

Hazırlanan iddianamede, şüpheliler hakkında “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askerî casusluk amacıyla temin etme” suçundan 35’er yıla kadar hapis cezası istenirken Deniz Kuvvetleri Komutanlığında vazifeli görevli subayın ise “devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 10’ar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Proje Müdürü’nün evinde gerçekleştirilen aramada 1 milyon 283 bin avro ve 40 bin dolar ele geçirildiği ifade edilirken banka hesaplarında da yüklü miktarda para tespit edildiği kaydedildi. İddianamede, bu miktarda paranın hayatın olağan akışına aykırı olduğu belirtilerek “Soruşturma konusu suçu oluşturan eylemleri nedeniyle bu parayı edindiği değerlendirilmiştir.” denildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.