Savunma Sanayiine Güç Veren Kadınlar Paneli tamamlandı

Savunma sektöründe kadınların olmazsa olmaz olduğunu birçok proje ve faaliyetle gözler önüne seren iş kadınları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir etkinlikle kadının savunma sanayiindeki rolünü anlattı.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Youtube kanalından canlı yayınlanan Savunma Sanayiine Güç Veren Kadınlar Paneli’nde konuşan sektörün önemli kadın temsilcileri, kadınların savunma sanayiinin en önemli unsurlarından biri olduğunu gösterdi.

Savunma Sanayii Başkanlığı Youtube kanalından yayınlanan paneli, SSB AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Dr. Şaduman Aziz modere etti.

Türk savunma sanayiinin en önemli şirketlerinde, kritik görevlerde bulunan kadınlar da panelde tecrübelerini aktardılar.

ROKETSAN Operasyonel Enerjetik Sistemleri (OES) Tapa Direktörü Suzan Koç, HAVELSAN Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri Grup Yöneticisi Yeşim Bayramlı, ASELSAN Balistik Füze Savunma Sistemleri Program Müdürü Meysun Avcı Özgün, TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcılığı Ürün Direktörü Nezaket Güneri Orbay ve STM İnsan Kaynakları Müdürü Sanem Özsoy Savunma Sanayiine Güç Veren Kadınlar Paneli’nde tecrübelerini ve kadının savunma sanayiindeki yerini anlattılar.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde gerçekleştirilen bu önemli program, savunma sanayii takipçileri tarafından yoğun ilgi ile takip edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın yaptığı bu anlamlı etkinlik, kamuoyunda da büyük takdir topladı.

“Savunma sanayii sektöründe kadınlara ihtiyacımız var”

Panelde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de savunma sektöründe kadının yeri ve kadınların sektördeki şartlarının iyileştirilmesi ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Değerli hanımefendiler, değerli çalışma arkadaşlarım; fedakarlıkları, sevgileri, emekleri ve mücadeleleri ile dünyamızı güzelleştiren, daha yaşanılabilir hale getiren, insanlığın umudunu yeşerten ve ülke savunmasına her zaman omuz veren siz değerli kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” dedi.

Kadına yönelik şiddeti sert bir şekilde kınayan İsmail Demir, “Maalesef bu önemli günün arifesinde hiç görmek istemediğimiz şiddet görüntüleriyle karşı karşıya kaldık. Bir insanlık suçu olarak gördüğümüz kadına yönelik her türlü şiddeti, ayrımcılığı en sert şekilde kınıyoruz. Gönül isterdi ki bu programı bir arada gerçekleştirelim, hep beraber olalım, hediyeleşelim ama maalesef dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle bu sene bir araya gelemedik. Umarım programımızı salgının etkisini kaybettiği bir ortamda gerçekleştirmek nasip olur.” diye konuştu.

Kadının savunma sanayii sektöründeki istihdam oranın son yıllarda katlanarak arttığını dile getiren Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Ülkemize değer katacak tüm kadınlara örnek olacak başarılarıyla adından söz ettiren, genç nesillere rehber olan, geleceğimize yönelik tehditler karşısında dim dik duan, cesur ve öz güvenli kadınlarımız geleceğe yürüyüşümüzde en önemli güvencemizdir. Geçmişten bugüne kadınlarımız bağımsızlık mücadelelerimizde hep en ön cephede yer almıştır. Hayatın her alanında önemli roller üstlenen kadınlarımız; savunma sanayiimizin tam bağımsız Türkiye hedefleri doğrultusunda yürüyüşünün en önemli aktörlerinden biridir. Son beş yıl içerisinde savunma sanayii sektöründe çalışan sayısı dört kat artmıştır. Bu artışın yüzde 26’sını kadınlar oluşturmaktadır. Bugün başkanlığımızda çalışan mesai arkadaşlarımızın yaklaşık yüzde 40’ı kadınlarımızdan oluşmaktadır. Son beş yıl içerisinde başkanlığımızda çalışan sayımız yaklaşık iki kat artarken, istihdam edilen kadın personel sayımız da aynı oranda artış göstermiştir. Sektörümüz önemli bir iş gücünü, mühendislik ve bilişim alanında uzman personellerden oluşturmaktadır. Sektörümüzde görev yapan siz değerli kadınlardan bir isteğim var. Üniversitelerimizin özellikle mühendislik ve bilişim alanında eğitim gören genç kızlarımıza sektörümüzü anlatın. Savunma sanayii sektöründe onlara ihtiyacımız olduğunu bilsinler. Çalışmalarında bu alana yönelmelerinde onlara kılavuz olmanızı rica ediyorum. Savunma sanayiimiz dünyada ilgi ile takip edilen kıvama gelmiş durumda. Malumunuz dünyanın en iyi 100 savunma sanayii firmaları içerisinde geçtiğimiz yıl yedi firmamız yer aldı. Bu başarıda payı olan siz değerli kadınlarımıza bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum. Bizler sizlerden aldığımız güç ve destekle omuz omuza ülkemizin hedefleri doğrultusunda çalışmaya devam edeceğiz. Hepinize şükranlarımı sunuyor, tekrar Kadınlar Gününüzü kutluyorum. İnşallah şiddet görmediğimiz, kadınlarımızın daha güvenli ve özgür, aile ortamının kutsallığını koruyan bir ortamda yaşadığı günleri görürüz diyor ve tekrar hepinize teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.