Sea Guardian İHA, ilk kez Katar’da sergileniyor

Katar Silahlı Kuvvetleri tarafından organize edilen DIMDEX, 21-23 Mart 2022 tarihlerinde başkent Doha’daki Ulusal Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Fuarda General Atomics standı H6-121b’de, yeni İHA “Sea Guardian” ise H3-400’de yer alıyor.

Konuyla ilgili yaptığı medya açıklamasında, “Sea Guardian”ın General Atomics’in özellikle Orta Doğu bölgesindeki ortakları için yaşamsal önem taşıyan kara, deniz ve denizaltı ortamlarında kesintisiz bir şekilde çok alanlı durumsal farkındalık sağladığını vurgulayan GA Stratejik İletişim ve Pazarlama Kıdemli Direktörü C. Mark Brinkley, “Bu kritik güvenlik uçağını, bölgesel güvenliğin kalbinin attığı Katar’da, Dimdex Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkartacak olmaktan dolayı mutluyuz. Yapacağımız sunumun, dünyanın dört bir köşesinden konukların yanı sıra, yakın askerî ilişkilerimizin olduğu Katarlı güvenlik otoritelerinin de ilgisini çekeceğine inanıyorum” diye konuştu.

“Sea Guardian”, General Atomics’in daha önceki MQ-9B İHA üretim hattına yönelik küresel ve bölgesel ilginin bir sonucu olarak doğdu. Şirket mühendisleri, önceki serinin topladığı yüksek takdirin kendilerine kazandırdığı motivasyonla, bu kez MQ-9B serisinin denizcilik versiyonu olarak “Sea Guardian”ı tasarlayıp üretti.

Öte yandan, Katar Hükûmeti’nin de ulusal güvenlik ve savunma sistemlerini tahkim etmek üzere, bir süreden bu yana GA’in MQ-9B serisi İHA’larıyla yakından ilgilendiği biliniyor.

Batı ittifakının silah sistemlerini kullanan bütün müttefiklerin savunma platformlarına sorunsuz bir uyum ve savunma endüstrisinde ün yapmış olan ürün dayanıklılığı, MQ-9B serisinin en iddialı olduğu alanlardan ikisini oluşturmakta.

“Sea Guardian”ı öncülü MQ-9B serisinden ayıran özellikleri ise bu yeni serinin özellikle deniz-denizaltı istihbarat toplama ve savunmasına yoğunlaşacak şekilde üretilmiş olması. Ters sentetik açıklıklı görüntüleme moduna da sahip çok modlu bir deniz yüzey arama radarı kullanan gözetleme ve keşif (ISR) özelliğinin yanı sıra, otomatik tanımlama sistemi (AIS) alıcısı, denizaltı-savar muharebe (ASW) yetenekleri, optik ve kızılötesi kameralarla donatılmış yüksek çözünürlüklü, tam hareketli video sensörü, yeni aracı etkileyici bir deniz kuşuna dönüştürüyor.

DİMDEX’TE sergilenecek olan gerçek “Sea Guardian” uçağı, birkaç ay önce Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri ile beş haftalık bir gösteri serisinin bir parçası olarak kullanılmıştı. O uçuşlar, “Sea Guardian”ın denizaltı-savar muharebe görevi ve bir RAF P-8 uçağıyla insanlı-insansız ekip çalışması yapması da dahil olmak üzere, bir dizi denizcilik kabiliyetini başarıyla ortaya koydu. Birleşik Krallık denetimindeki hava sahasında yoğun şekilde uçan araç, henüz insansız uçaklar için geçerli düzenlemelerin yapılmadığı bir hava sahasında ortaya koyduğu sorunsuz performansla sektörün kuşkularını giderip gözlemcilere güven verdi.

“Sea Guardian”, deniz devriye radarı, AIS ve ASW yeteneklerine ek olarak, uçağın kanatlarına entegre edilmiş bir elektronik destek önlemleri (ESM) yükü içeriyor. Yüzey ya da yüzey altındaki RF yayıcıların algılama ve tanımlamasını yapıp coğrafi konumunu tespit eden bu eklenti paketi, kullanıcısına uzun menzilli istihbarat, keşif ve gözetleme görevleri için de değerli bir üstünlük kazandırıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.