Şehit Üsteğmen’in tasarladığı bombanın hikayesi

Şehit İstihkâm Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’den ismini alan el bombası, MKE A.Ş. tarafından üretime alındı. MKE A.Ş. 23 Ekim 2017’de Hakkâri’nin Çukurca ilçesindeki operasyonda şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin anısını yaşatmak amacıyla projeyi hayata geçirdi. Şehit Üsteğmen Köreke’nin isim ve soy isminin baş harfleriyle adlandırılan proje kapsamında OZOK el bombası üretimi gerçekleştirildi.

MKE A.Ş. Genel Müdürü Yasin Akdere, söz konusu el bombasının Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırıldığını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

TRT Haber ekibi de Ozan Olgu Köreke’nin ailesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Şehit annesi ve babası oğullarıyla gurur duyduklarını söylerken, projeye OZOK isminin verilmesinin de kendilerini memnun ettiğini söylediler.

138 mm boyunda, 27 mm çapında olan OZOK el bombası, boyutu sayesinde personel üzerinde daha fazla el bombası taşınmasına imkân veriyor. Hafif olduğundan diğer el bombalarına göre daha uzak mesafelere atılabiliyor. OZOK el bombasında C4 veya TNT tipi patlayıcılar kullanılıyor. Yuvarlak el bombaları 92 parçacık içerirken OZOK 216 parçacık içeriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.