Selçuk Bayraktar: TB2 adeta terörün kökünü kuruttu

Özellikle Türk savunma sanayii ürünleri alanında geliştirdiği ve ülkeye kattığı “değeri yüksek teknolojiler” ile adını sıkça duyuran BAYKAR, Türkiye’nin gelecek hedeflerine yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

BAYKAR firmasının gözde ürünlerinden olan Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA), şubat ayında 300 bin saat uçuş süresini geride bırakmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde hizmet vermenin yanı sıra Ukrayna ve Azerbaycan gibi dost ülkelere de tedariki sağlanan Bayraktar TB2, ulusal ve uluslararası mecralarda yakından takip ediliyor.

Gazeteci Haydar Mirza’nın sunduğu “Radius” isimli programa konuk olan Selçuk Bayraktar, programda Baykar​’da yürütülen yeni projeleri ve Milli Teknoloji Hamlesi​ odağındaki çalışmalarını anlattı.

“Artık daha zihinsel meleke odaklı teşkilatlara ihtiyaç duyuluyor”

İnsansız sistemler denildiğinde kullanıcının muharebe sahasından ne kadar geride olduğu ve bu teknolojinin ne kadar akıllı olup kullanıcıyı ne kadar geride tutabildiğinin öne çıktığına işaret eden Bayraktar, “Muharebe felsefesi değişiyor. Artık daha zihinsel meleke odaklı teşkilatlara ihtiyaç duyuluyor. Bilgisayar teknolojisini anlayanların bu araçları daha iyi yönettiğini görüyoruz. Dünyada nasıl kara, hava, deniz kuvvetleri gibi tümüyle o alana yönelik birlikler kuruluyorsa, insansız sistemler için de insansız sistemler kuvvetlerinin de kurulacağını öngörüyorum” ifadelerini kullandı.

En büyük mücadele ettikleri şeyin ‘Batı bunu zaten yapıyor biz asla yapamayız düşüncesi’ olduğuna değinen Bayraktar, bunun üstesinden gelmek için toplumsal bakış açısının değişmesinin gerektiğini bu amaçla da Türkiye Teknoloji Takımı Vakfını kurduklarını ifade etti.

“TB2 adeta terörün kökünü kuruttu”

TB2’nin topraklarımızdaki etkisinden bahseden Bayraktar, “Bayraktar TB-2’yi 2012 yılından itibaren geliştirmeye başladık, 2014’te envantere girdi. Ülkemizde terörle mücadelede kullanıldı ve büyük bir kuvvet çarpanı oldu. Yani adeta terörün kökünü kuruttu. Bütün dünya Karabağ harekatında da maharetlerini görmüş oldu.” ifadelerini kullandı. 

İleriye dönük hedeflerine de değinen BAYKAR Teknoloji Lideri Bayraktar,Biz Türkiye’de buna milli teknoloji hamlesi diyoruz. Yani sadece üreten değil önce hayal edip araştırıp geliştirip tasarlayıp sonra üretilen bir teknoloji olduğunda gerçek anlamda uluslara faydası olduğunu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Selçuk Bayraktar, “İki devlet, tek millet” çatısı altında bir güç birliğine yönelik çağrılarını da ifadelerine ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.