Singapur’un SAMP/T sistemi tam operasyonel kapasiteye ulaştı

Singapur, entegre hava savunma ağı projesinde önemli bir aşamayı daha geride bıraktı!

Singapur Savunma Bakanlığı 29 Kasım günü yaptığı açıklama ile Singapur Hava Kuvvetleri envanterindeki Aster 30 SAMP/T yüksek irtifa hava savunma sisteminin “Tam Operasyonel Kapasiteye” (FOC) ulaşması sebebiyle tören düzenlendiğini duyurdu.

Singapur Hava Kuvvetlerine ait Lim Chu Kang Kamp II askeri üssünde bulunan Hava Savunma ve Harekât Komutanlığında gerçekleştirilen törene Singapur Savunma Bakanı Yardımcısı Heng Chee How ve Genel Kurmay Başkanı Koramiral Aaron Beng katıldı.

Singapur SAMP-T 2

Sinagapur Hava Kuvvetleri’nin 163. Filosu tarafından işletilen SAMP/T sistemini inceleyen Savunma Bakanı Yardımcısı ve Genel Kurmay Başkanı Aster 30 füze sisteminin yetenekleri hakkında filo personelinden ayrıntılı bir brifing aldı.

Törende SAMP/T sistemin Tam Operasyonel Kapasiteye ulaşmasını kutlayan bir hatıra plaketinin açılışını yapan Savunma Bakanı Yardımcısı Heng Chee How Hava Kuvvetleri personeline, Savunma Teknolojisi Topluluğuna (DTC) ve Savunma Bilimi ve Teknoloji Ajansına (DTSA) Singapur’un hava savunmasını güçlendirme konusundaki yoğun çabalarından dolayı teşekkür etti.

Singapur SAMP-T 1

Törende konuşan 163. Filo komutanı Binbaşı Graci Wong, filonun 2020 yılından beri SAMP/T sistemini işlettiğini ve sistemin Tam Operasyonel Kapasiteye ulaşmasıyla birlikte Singapur Hava Kuvvetleri’nin savaş uçakları, helikopterler, insansız hava araçları ve hassas güdümlü mühimmatlar gibi çeşitli hava tehditlerini engelleyebilecek çok katmanlı bir hava savunma sistemine kavuştuğunu söyledi.

Singapur, 2013 yılında entegre bir hava savunma sistemi kurmayı amaçlayan “Ada Hava Savunma Sistemi” projesi kapsamında 805 milyon dolar bedelle 2 batarya SAMP/T sistemi ve 200 adet Aster 30 füzesi almak için sözleşme imzalamıştı. 2020 yılında teslim edilmeye başlanan sistemler 163. Filo tarafından işletilen Raytheon üretimi MIM-23B I-HAWK orta irtifa hava savunma sisteminin yerini almıştı.

Singapur Hava Kuvvetleri, Ada Hava Savunma Sistemi projesi ile RBS 70 alçak irtifa hava savunma sistemi, SPYDER orta irtifa hava savunma sistemi ve SAMP/T yüksek irtifa hava savunma sistemi ile çeşitli hava-yer konuşlu sensörlerin entegrasyonuyla katmanlı bir hava savunma sistemi kurmayı amaçlıyor.

Singapur SAMP-T 4

Fransa ve İtalya tarafından ortaklaşa geliştirilen gelişmiş bir kara tabanlı hava savunma sistemi olan SAMP/T; uçaklar, helikopterler, seyir füzeleri ve taktik balistik füzeler dahil olmak üzere çok çeşitli hava tehditlerine karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmıştır.

SAMP/T sisteminin ana bileşeni olan Aster 30 füzesi ,120 kilometreye kadar menzil ve 20 kilometreye kadar irtifada çok çeşitli tehditleri önleme kapasitesine sahiptir.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.