SİPER, Gök Vatan savunmasında bir aşama daha kaydetti

Milli hava savunma sistemlerinin geliştirme aşamaları adım adım devam ediyor.

Türkiye’nin yerli hava savunma sistemi SİPER’in geliştirme çalışmalarında yeni bir aşama daha kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonuyla ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen uzun menzilde etkili olacak hava savunma füze sistemi SİPER’in atışı Sinop Test Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in Twitter hesabı üzerinden SİPER hava savunma sistemi füzesinin fırlatılmasına ilişkin videolu bir paylaşım yapıldı. Videolu paylaşımda fırlatılan füzenin başarıyla test edildiği görüntülenirken şu ifadeler paylaşıldı: 

“Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemimiz SİPER’in geliştirme çalışmalarında bir aşamayı daha başarıyla tamamladık. 2023 yılında envantere almayı planladığımız SİPER ile Gökvatanımıza karşı bütün tehditleri en güçlü şekilde bertaraf edeceğiz.”

Uzun menzilli ve çok katmanlı milli hava savunma sistemi SİPER

SİPER füzesi, Türkiye’nin katmanlı hava savunma ihtiyacının yerli imkanlarla karşılanması açısından büyük önem taşıyor. Bölge hava savunması kapsamında stratejik tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen SİPER, uzun menzilde ve dağıtık mimaride hava savunması sağlanmasına imkan verecek. Proje ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı ile yürütülüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda yürütülen çalışmalarla yerli sistemlere katmanlı bir hava savunması oluşturulması amaçlanıyor.

Bu kapsamda ilk olarak alçak irtifa Korkut sistemlerinin seri üretim ve teslimatlarına başlandı ve halen devam ediyor. Sonrasında portatif özellikli araçtan atılan alçak irtifa Sungur hava savunma sistemi hizmete alındı. Devamında alçak irtifa hava savunma füze sistemi Hisar-A+ füzesinin teslim edilirken, orta irtifa hava savunma sistemi Hisar-O+ füzesinin geliştirmesi sürerken, bir yandan seri üretimi de başladı.

SİPER ise bu katmanlı sistemde bütün bu sistemlerin ötesinde uzun menzile sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, daha önce yaptığı açıklamada yüksek irtifa hava savunma sistemi SİPER’den önce 100 kilometreye kadar etkili menzil ve 20 kilometrenin üzerinde bir irtifaya sahip bir ara ürün beklentisinde olduklarını söylemişti. Bu füzeyi SİPER’in izleyeceğini dile getiren Demir, SİPER’i de 2023 yılında devreye almayı planladıklarını açıklamıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.