Sırbistan: 3. Dünya Savaşı çıkabilir

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı savaş tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Batılı ülkelerin yaptırımlarına maruz kalsa da isteklerine tek tek ulaşmaya devam eden Rusya; Ukrayna’nın doğusunda Donetsk ve Luhansk’ı ele geçirerek ilerlemesiyle elini güçlendirdi. Rusya’nın elde ettiği kazanımlar ise endişe yaratmaya devam ediyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Doğu’da zafer kazanmaya devam eden Putin’in Batı’ya tekliflerle geleceğini ve Batı’nın da bunu kabul etmemesi durumunda kıyamet kopacağını dile getirdi.

Vucic, bir basın kuruluşuna verdiği röportajda, Batı’nın Ukrayna’ya destek vererek Rusya ile vekalet savaşı yürüttüğünü söyledi.

Rusya-Ukrayna savaşının bölgesel bir savaş olarak nitelendirilmesine karşı çıkan Vucic, “Dünya savaşının ortasındayız. Çünkü bunun bölgesel ya da yerel bir savaş olduğuna dair tüm görüşlerden vazgeçilmelidir. Tüm Batı dünyasının Ukraynalılar üzerinden Rusya’ya karşı savaştığını anlamalıyız. Bu küresel bir çatışma.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda biraz daha zemin kazanmasının ardından Başkan Vladimir Putin’in Batı’ya kesin bir öneri ile yaklaşacağını düşenen Vucic, “Bizi neyin beklediğini biliyorum. Vladimir Putin Seversk, Bakhmut ve Soledar’da işini bitirir bitirmez Slaviansk-Kramatorsk-Avdeevka ikinci hattına ulaştıktan sonra bir teklifle gelecek ve eğer Batı bunu kabul etmezse -ki etmeyecekler- kıyamet kopacak.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.