Wi-Fi bağlıyken "İnternet bağlantısı yok" hatası nasıl düzeltilir?

Birçok kullanıcı Wi-Fi ağına bağlansa bile “İnternet bağlantısı yok” hatası alıyor. Bu sorunun aşılması için de bazı çözümler bulunuyor. Günlük hayatın vazgeçilmezi olan internet, en çok Wi-Fi ağları üzerinden kullanılıyor. Ancak kablolu bağlantı Wi-Fi bağlantısından daha kararlı çalışıyor. Bağlantı problemlerinde ise donanımsal ya da yazılımsal bir problem olabileceği belirtiliyor. Öne çıkan probleme dair rehberimiz aşağıda bulunuyor.

  1. Kablo kontrolü

Yaşanılan ilk durumda kontrol edilmesi gereken ilk durum kablo bağlantısıdır. Modemin ve varsa router ya da access point’in kabloları kontrol edilmelidir. Bu cihazlarda herhangi bir kablonun çıkmış olması cihazlar arasındaki iletişimi kesecek ve internet bağlantısı kopacaktır.

  1. Ağ yapılandırılması

Bazı cihazlarda elle yapılandırılan ağ özellikleri farklı ağa girildiğinde çalışmamaya neden olabilir. Bu nedenle Wi-Fi donanıma ait IP bilgilerinin sorun yaşanan ağdaki konfigürasyona göre olması gerekmektedir. Bunun en kolay yolu da IP ayarlarını otomatik olarak ağ üzerinden almaktır. Bunun için Windows’ta Denetim Masası > Ağ ve Paylaşım Seçenekleri > Wi-Fi sağ tık > Özellikler > Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) seçeneği seçilerek “Özellikler” butonuna tıklanmalıdır. Bu bölgede ayarlar aşağıdaki görseldeki gibi olmalıdır.

macOS’ta is Sistem Tercihleri > Ağ > Wi-Fi > İleri Düzey > TCP/IP > IPv4’ü Ayarla > DHCP Kullanarak seçeneğini seçmek gerekiyor. Linux’ta ise Ayarlar > Ağ > Kablosuz Bağlantı kısmından düzenlemek gerekiyor.

Sonrasında altta yer alan “Gelişmiş” > DNS tıklayarak altta yer alan “Bu bağlantının adreslerini DNS’e kaydettir.” seçeneğini tıklamak gerekiyor.

  1. Cihazları yeniden başlatma

Bu ayarlardan sonra hala internet problemi yaşıyorsanız modeminiz ve varsa router ya da access point cihazlarınızı yeniden başlatmalısınız. Birçok kez cihazların yeniden başlamasıyla sorunun çözüldüğü biliniyor.

  1. ISS ayarları

Modem ve diğer cihazların yeniden başlatılmasından sonra İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) tarafından alınan erişim bilgilerinin doğrulanması gerekiyor. Bu bilgileri modem üzerinde internet ayarları menüsünde incelemek gerekiyor. Eğer ISS’den alınan kullanıcı adı ve parolada yanlışlık varsa internet bağlantısı sağlanamıyor.

  1. Farklı DNS kullanımı

Birçok internet bağlantısının sağlanamamasına sebep olarak DNS servislerinin hizmet veremediği biliniyor. Bunun için Wi-Fi’ya bağlanan ya da modem üzerinde DNS ayarlarında düzenleme yapmak gerekiyor. Eğer DNS için herhangi bir bilgi bulunmuyorsa ISS’in DNS sunucuları otomatik olarak alınmış oluyor. Buraya büyük ve güvenilir DNS servislerinin IP adreslerini yazabilirsiniz.

  1. Modemi sıfırlama

Düşük bir ihtimal olsa da bu aşamaya kadar internet bağlantısı sağlanamadığında modemi fabrika ayarlarına döndürmek de işe yarıyor. Ancak bu seçenek yapıldığında modeme tekrar ISS konfigürasyonu yapmak gerekiyor.

Öne çıkan Wi-Fi problemlerine çözüm maddeleri bu şekideydi. Eğer hala bağlantıda sorun yaşıyorsanız ISS tarafında bir sorun bulunuyor olabilir. Modeminize gelen DSL ya da fiber kablosunun kontrolünü sağladıktan sonra ISS tarafında desteğe ulaşabilirsiniz.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.