Ukrayna 2024 yılı için 1 milyon İHA hedefi belirledi!

Ukrayna 2024 yılı için 1 milyon İHA hedefi belirledi!

Yılın son basın toplantısında sorulan soruları cevaplayan Zelensky, “İHA üretimimizi artırma ve bu alanda uzmanlaşmış birimlerin oluşturulması konusunda olumluyum” diyerek, İHA yönetimi için de uygun bir altyapıya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

Akabinde haberlere başlık olan o sözleri sarf etti: ‘’Üretime gelince, gelecek yıl bir milyon İHA yapacağız. Bir milyon yapacağız, bunun için her şeyi yapacağız ve öyle olacağını da biliyorum.”

zelensky drone 2

Başkan, üst düzey askeri komutanlarla bir toplantı yaptığını ve bu toplantıda İHA teslimatı için uygun lojistiğin önemini vurguladığını belirterek bir de itirafta bulundu: ‘’ “26.000 insansız hava aracının depolarda durması ve cepheye ulaşamaması nedeniyle lojistik açıdan hâlâ bürokratik Sovyet süreçlerine saplanmış olmamızdan hoşlanmıyorum.”

İHA üretmek konusunda Zelensky’nin yanı sıra üretimle ilgili görev ve sorumlulukları olan yetkililer de sık sık açıklamalar yapıyor. Örneğin Stratejik Endüstriler Bakanı Oleksandr Kamyshin, Ekim ayında Ukrayna’nın hâlihazırda ayda binlerce insansız hava aracı ürettiğini ve ayda on binlerce insansız hava aracı üretme hedefinin olduğunu açıkladı. Başbakan Denys Shmyhal, 200’den fazla Ukraynalı şirketin drone geliştirmeye başladığını, bunun da üretimde ve teknik inovasyonda büyük bir artışa yol açtığını söyledi.

Rusya ile Ukrayna’nın savaşında her iki taraf için İHA’ların görev alanı temel keşif görevlerinden cephe hattının gerisine yapılan uzun menzilli saldırılara kadar uzanıyor. Yıllarca sürebilecek savaşın bu aşamasında, her iki taraf özellikle birbirini yıpratmak için İHA taktik ve stratejilerini ciddiye alıyor. Taraflar bir yandan üretimi artırmak için çabalarken diğer yandan da savaşın seyrini değiştirecek yenilikleri bulmaya çalışıyor.

iha ukrayna

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.