Şirketler siber tehditleri daha yakından takip etmeye başladı

Siber saldırganların aktivitelerini daha faal hale getirmeleri, siber güvenlik şirketleri için büyük bir problem olmaya başladı. Bu durum, siber güvenlik tehditlerinin farkında olmanın önemini ortaya koydu. Şirketler siber güvenlik tehditlerinden haberdar olabilmek için siber tehdit istihbaratlarını daha yakından takibe alır hale geldiler.

İtnews tarafından yapılan habere göre şirketlerin yüzde 11’i Ponemon Enstitüsü’nün hazırladığı siber istihbarat tehditlerini gerçek zamanlı ya da gerçek zamanlıya oldukça yakın bir şekilde takip ediyor. Şirketlerin yüzde 13’ü ise istihbarat verilerini saatlik bir şekilde takip ederken %17’si günlük olarak takibe alıyor.

Geçmişte istihbarat verilerini aylık ya da haftalık olarak takip eden şirketlerin oranıysa geçtiğimiz yıllarda istikrarlı bir şekilde düşüş gösterdi. Şirketlerin yüzde 29’u ve yüzde 11’i bu verileri 2014 yılında haftalık ve aylık olarak takip etmekteydi. Sunulan son verilere göre ise verileri haftalık olarak takip edenlerin oranı yüzde 20’ye düşerken aylık takip edenlerin oranı da yüzde 8’e düştü.

Geçmişte siber tehdit analizleri araştırma merkezleri tarafından sunulurken siber güvenlik tehditlerinin artış göstermesiyle şirketler de araştırmalara dahil olmaya başladı.

Şirketlerin araştırmalara dahil olmasıyla verilerin doğruluk oranı artış gösterdi. Geçtiğimiz dönemlerde Kaspersky tarafından sunulan tehdit istihbaratının yüzde 35’i güvenilir durumdayken bu sayı 2020 yılında yüzde 48’e yükseldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.