Slovenya, IRIS-T hava savunma sistemi aldı

Slovenya hava savunması Diehl Defence vekâletinde gelişecek!

Geçtiğimiz yılın temmuz ayında, Slovenya’nın IRIS-T SLM Orta İrtifa Hava Savunma Sistemine olan ilgisi gündeme geldi. Alım için maliyet resmi olarak bildirilmese de Slovanya Savunma Bakanlığı’nın projeye toplamda 200 milyon avro harcamayı planladığı ifade edildi.

Anlaşma ertesinde satın alım için verilen siparişin radar, taktik operasyon merkezi ve dört füze rampasının yanı sıra IRIS-T sistemine ait güdümlü füzeler ve lojistik destek bileşenlerinden oluştuğu belirtildi. Böylece Slovenya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) projesine dâhil olmuş oldu.

iris t

Şu ana kadar aralarında Avusturya ve İsviçre’nin yanı sıra 17 NATO ülkesinin de bulunduğu 19 Avrupa ülkesi projeye katılma niyetini açıkladı. Almanya, Estonya ve Letonya’nın ardından Slovenya, IRIS-T SLM sistemleri konusunda Diehl Defense ile sözleşme imzalayan dördüncü ESSI ülkesi oldu.

Bu satın alımla beraber Slovenya, ilk kez orta menzilli hava savunma yeteneklerine sahip oluyor. Proje kapsamında daha fazla sistemin satın alınması da öngörülüyor.

Diehl Defence ürünleri arasında yer alan IRIS-T SLM, yaklaşık 40 km’ye kadar menzil ve 20 km’ye kadar yüksekliğe sahip bir hava savunma sistemidir. Düşman uçakları, helikopterler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi tehditlere karşı koymak için tasarlanmıştır. Sistemin öne çıkan en önemli özelliği, az sayıda personel ile çoklu hedef bağlantısı yapabilmesidir.

Söz konusu sistem, Ukrayna’ya sevk edilmesinden bu yana adından sıkça söz ettiriyor. Diehl Defence tarafından paylaşılan bilgilere göre, şu an Ukrayna’da aktif olarak kullanılan IRIS-T sistemleri, 12’den fazla saldırı dalgası sırasında bile çok yüksek bir isabet oranına ulaştı.

IRIS-T SLM, Diehl Defence’ın yanı sıra Rheinmetall Electronics’i de içeren ARGE NNbS şirketler birliği tarafından üretilecek yeni nesil, Kısa ve Çok Kısa Menzilli Hava Savunma Sistemi (LVS NNbS) çekirdeğini temsil ediyor.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.