Spirit firmasından TUSAŞ’a "2021 Success Partner" ödülü

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, dünya hava yapısalları alanında sıfır hata ve zamanında teslimat neticesinde kazandığı ödüllerine bir yenisini daha ekledi ve hava yapısalları alanında dünyanın en önemli şirketlerinden olan Spirit firması tarafından 2021 Success Partner ödülüne layık görüldü. Bugüne kadar Spirit’ten toplam 5 ödül kazanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ilk kez tedarikçi yerine, iş ortağı olarak anılmış oldu.

Hava yapısalları üretimi konusunda yarım asırlık tecrübe ile dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer alan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2002 yılında başladığı iş birliğini geliştirerek devam ediyor. Bu kapsamda Boeing uçaklarında kullanılan 3500’den fazla yarı montaj parçası için dünyada tek kaynak üreticisi konumunda olan şirket, 2021’de kazandığı Boeing 737 Max-8 uçaklarına ait 48. Kısmın (Section48) da ilk teslimatını 2022 yılının sonunda gerçekleştirmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz 19 yılda 5 milyondan fazla uçak parçasını Spirit’e tam zamanında teslim eden şirket, 2023 yılı için ise 560.000 uçak parçasını Spirit firmasına teslim etmeyi hedefliyor.

Kanat üzerinde firar kenarında bulunan ve hareketli detayların (Spoiler, Aileron vb.) ve iniş takımının bağlandığı parça olarak adlandırılan “Fixed Trailing Edge” kapsamında bir uçaklık sette toplam 2 adet iç ve 2 adet dış spar olmak üzere üretim ve teslimatını gerçekleştirdiği projede 300’üncü uçak için üretilen setin teslimatını önümüzdeki ay gerçekleştirecek. Şirket, proje kapsamında Spirit’e toplam 1770 uçaklık set teslim etmeyi hedefliyor.

Gerçekleştirilen teslimatlara ilişkin değerlendirmede bulunan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil “Şirketimiz yarım asırlık tecrübe ile bugüne kadar havacılık alanında bir çok kabiliyeti ülkemize kazandırdı. Yaptığımız tüm işleri ülkemizin temsiliyeti olarak gördüğümüz için çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz. Şirketimize uluslararası düzeyde duyulan bu güvenin alt yapısında bu özveri var. Kusursuz ve tam zamanında teslimatlarımızla bugüne kadar Spirit’ten toplam 5 ödül kazandık. Kusursuz üretim ve teslimat vizyonumuza katkı sunan çalışma arkadaşlarımıza ve Spirit firmasına teşekkür ediyorum.” dedi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Spirit’ten bugüne kadar 2011 – Platinum Supplier, 2015 – International Supplier of the Year, 2016 – International Supplier of the Year, 2020 – Supplier of the Year ödüllerini kazanırken bu kez geçtiğimiz günlerde 2021 “Success Partner” (Başarılı İş Ortağı) ödülüne layık görüldü. Böylece tedarikçi konumunda 2002 yılından bugüne iş birliği yürüten Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 2022 yılında aldığı ödülde Spirit tarafından “İş Ortağı” durumunda değerlendirilmiş oldu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.