Su-57 uçaklarına hipersonik silah eklenecek

Rusya, Su-57 savaş uçaklarına hipersonik silah donanımı ile güçlendirecek.

Sputnik’te yer alan haberde, Rus basınına konuşan Rusya Askeri-Sanayi Komisyonu (VPK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Andrey Yelçaninov, Rus Su-57 uçağına hipersonik silah donanımının ekleneceğini, 2027 yılı itibarıyla uçağın yeni bir motorla Rus ordusu birliklerinde olacağını ifade etti.

Andrey Yelçaninov, uçağın yeni motoruyla birlikte testlerinin 2024 yılında tamamlanmasının planlandığını dile getirirken, 2’inci aşama motor testlerinin 2026 yılına kadar devam edeceğini söyledi.

Su-57 uçağının yeni konfigürasyonuyla orduya sevkiyatının 2027 itibarıyla gerçekleşeceğini belirten Yelçaninov, halihazırda imzalanan uzun vadeli anlaşmadaki 76 uçaktan 25’inin sevkiyatı yapılacağının altını çizdi.

Yelçaninov, Rus ordusunun bu uçağa yönelik talebinde ciddi bir artış olduğunu söyledi.

Çok amaçlı 5’inci nesil Su-57 uçağı, ilk uçuşunu 29 Ocak 2010’da yapmıştı. Bu uçakların seri olarak Rusya ordusuna ilk sevkiyatı 2020 sonunda gerçekleşmişti. 2028 yılına kadar 76 uçağın üretilmesi hedefleniyor.

Sukhoi Su-57 

2020 yılının sonunda Rusya Silahlı Kuvvetleri envanterine giren Su-57 avcı uçağı, Rusya devlet savunma sanayii şirketi Rostech bünyesindeki Birleşik Motor Şirketi’ne bağlı Sukhoi firması tarafından üretiliyor.

İlk uçuşunu 29 Ocak 2010 tarihinde gerçekleştiren Su-57, yakın ve uzak çatışmalarda tüm hava hedeflerini imha etmek ve düşmanın hava savunma sistemlerini aşarak kara ve su yüzeyindeki hedefleri vurmak üzere tasarlandı.

2028’e kadar toplam 76 avcı uçağının orduya teslim edilmesi planlanıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.