Sukhoi SU-30’a güncelleme geliyor

Modernize edilen Sukhoi-30’ların mühimmat kapasitesinde önemli bir kapasite arttırımı sağlanacağı ve son teknoloji güdümlü füzelerin kullanılabileceği aktarıldı. 

İzvestiya’nın haberine göre söz konusu modernizasyonun 2027’ye kadar tamamlanacağının öngörüldüğü belirtildi. Öte yandan modernizasyona girecek uçakların sayısına ilişkin nihai karar henüz verilmedi. Rus Savunma Bakanlığı’nın hali hazırda, geçen sene imzalanan sözleşme uyarınca 21 adet modernize edilmiş SU-30 savaş uçağı siparişinde bulunduğu belirtildi. Modernizasyonun, 2020 yılında imzalanan Yak-130’lara ilişkin anlaşma ile birlikte, Rusya’ya maliyetinin 100 milyar Ruble’nin (yaklaşık 1,3 milyar Dolar) üzerinde olacağı ifade edildi. 

Ayrıca yeni Su-30SM2’lerde, Su-35’lerde kullanılan AL-41F-1S motorunun bulunacağı da belirtildi. Yeni motorun itme gücü şu ankine kıyasla %16 artırılarak 14.500 kgf’ye çıkartılacağı ve motorun ömrünün uzatılarak 4000 saat olacağı da eklendi. Yeni yerleştirilen motorun plazma ateşleme sistemiyle mevcut motordan çok daha ekonomik olacağı ve aynı miktarda yakıtla daha uzun süre havada kalabileceği de vurgulandı.

Modernizasyon süreci 2015’te başlatılan SU-30’ların yeni motor denemelerinin yanı sıra mevcut ”Irbis” radarları yerine çok daha güçlü olan ”Bars”ın yerleştirilmesi için araştırmalar yürütülmeye başlanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.