SUNGUR’un ilk teslimatları bu yıl yapılacak

SUNGUR Kısa Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’nin seri üretimi tam gaz ilerliyor.

Muharebe sahası ve geri bölgede bulunan hareketli ve sabit birliklerin ve tesislerin alçak irtifa, kısa menzilli hava savunmasını sağlayacak SUNGUR, Şubat 2021 tarihinde yapılan atışlı testlerinde yüksek hızlı hava hedefini azami menzil ve irtifada tam isabet ile vurarak imha etmeyi başardı.

Mobilize unsur olmasıyla intikal eden birliklere kolaylıkla destek verebilecek sistemin seri üretim hattının kalifikasyon süreci devam ederken yer testleri ve uçuşlu testler de yakın zamanda tamamlanması bekleniyor.

SUNGUR Kısa Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’nin ilk teslimatlarının 2022 yılı bitmeden yapılması planlanıyor.

Sistemde kullanılan 8 kilometre menzilli hava savunma füzesi, SUNGUR’u muadillerinden ayıran en önemli özellik olarak öne çıkıyor. Füze sistemi sahip olduğu Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı Başlık (IIR) teknolojisi ile hedef vuruş hassasiyetini artırırken, envanterde mevcut benzer sistemden daha yüksek infilak gücüne sahip harp başlığı ile hava hedeflerinin imha edilmesinde de önemli bir avantaja sahip. Yine muadillerine göre daha uzun menzilde etkin olmasını sağlayan sevk sistemi ve ateşleme öncesi kullanıcının hedefi uzak mesafeden algılama ve görüntülemesine imkân sağlayan nişangâh kullanımı, füzenin etkinliğini ve vuruş olasılığını artıran diğer teknolojiler olarak yerini alıyor.

Güncellemeye olanak veren Dost-Düşman Tanıma (IFF) Sistemi’ne sahip olan SUNGUR, atış öncesi hedefe kilitlenme ve at-unut yetenekleri ile de kullanıcıya çeşitli avantajlar da sunuyor. Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS-6) ile entegre olabilen SUNGUR, böylelikle muharebe sahasında diğer birliklere tam entegre görev icra edebiliyor.

Deniz ve hava platformlarına entegrasyonu için de çalışmaların sürdüğü füze sistemi, kara platformu olarak da TSK’nın acil ihtiyaçları çerçevesinde 3 ay gibi kısa bir sürede Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı VURAN’a entegre edildi. Yüksek manevra kabiliyeti ile emsallerinden öne çıkan SUNGUR’un potansiyel hedefleri arasında, sabit ve döner kanatlı hava platformları ile İnsansız Hava Araçları yer alıyor.

SUNGUR Kısa Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi

Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde ROKETSAN’ın yerli savunma sanayii paydaşlarıyla birlikte geliştirdiği hava savunma ailesinin yeni üyesi SUNGUR başarılı atış testlerinden sonra envantere girmeye hazır durumda.

Katmanlı hava savunma sistemlerinin yeni üyesi SUNGUR, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebiliyor. SUNGUR; hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

SUNGUR; hava unsurlarına karşı etkinliği ve yüksek manevra kabiliyeti, yüksek hedef isabet yeteneği ve karşı tedbir özelliği, titanyum harp başlığı, hedefin uzun menzilden görüntülenmesini sağlayan nişangahıyla kendi sınıfının önünde bir sistem olarak öne çıkıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.