Sürü drone’lara karşı mikrodalga

Savaş alanlarındaki insansız sistemlerin en komplike hali olan sürü drone teknolojisine karşı Lockheed Martin, yüksek güçlü mikrodalga (HPM) ile donatılmış ”Morfius” adlı drone savar sistemi (C-UAS) geliştiriyor. 

Breaking Defence adlı sitede yer alan habere göre Lockheed Martin tarafından tasarlanan Morfius drone’u; küçük bir fırlatma tüpünün içinde muhafaza edilirken, zırhlı araçlar ve uçaklara entegre edilebilecek kadar hafif ve kullanışlı olması ile ön plana çıkıyor. Lockheed Martin şirketi adına konuşan Brain Dunn, ”Drone savar sistemini nasıl geliştirebileceğimize odaklandık. Morfius drone’u gerçekten sürü drone’lara karşı yüksek güçlü mikrodalga kullanarak fark yaratacak bir teknoloji.” dedi. Katmanlı drone savar sistemlerinde önemli bir boşluğu dolduracak olan Morfius, düşman sürü drone’larını, 1000 watt’lık standart bir mikrodalga fırınının gücünden milyonlarca kat daha fazla enerji kullanarak devre dışı bırakacak. Yetkililer, boyutuna oranla yüksek güçlü mikrodalga kullanan sistemin ayrıntıları hakkında açıklama yapmadı. Ancak uzmanlara göre Morfius drone klasik drone sistemlerine göre daha yakın menzillerde kullanılarak, mikrodalga gücünü en üst seviyeye çıkarabilir. 

Lockheed Martin’in karşı tedbir sistemlerinden sorumlu Becca Schwartz, sürü drone’ların ticari anlamda erişilebilirliğinin arttığını belirterek, ”Hobi olarak erişebilmek, düşmanlarınızın da bu sisteme erişebileceği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.