Tayvan, F-5 E/F Tiger II filosunu emekli ediyor

Tayvan F-5 E/F uçaklarını kendi geliştirdiği T-5 Brave Eagle uçaklarıyla değiştirecek!

Tayvan Hava Kuvvetleri (RoCAF), yaşlanan Northrop F-5 E/F Tiger II filosunu 2023 yılı sonuna kadar operasyonel hizmetten çekmeye ve bunları Aerospace Industrial Development Corporation (AIDC) üretimi T-5 Brave Eagle eğitim/hafif avcı uçaklarıyla değiştirmeye hazırlanıyor.

T-5 BE 3

Tayvan Millî Savunma Bakanlığı 28 Kasım’da “F-5E/F savaş uçağı yakın zamanda eğitim görevlerinden alınacak. Yalnızca F-5E savaş uçağı üzerinden geliştirilen RF-5E keşif uçağı kullanılmaya devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Bakanlık, Tayvan Hava Kuvvetleri envanterindeki 5 adet RF-5E keşif uçağının da satın alınan 6 adet Collins Aerospace MS-110 multispektral havadan keşif podu sistemi ve 4 adet General Atomics MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracının hizmete girmesinin ardından emekli edileceğini belirtiyor. Açıklamalarda, RF-5E’lerin bugüne kadar çok sayıda doğal afet sırasında arama kurtarma çalışmalarına destek sağladığı da değinilen noktalar arasında yer aldı.

Alınacak MS-110 keşif podlarının Tayvan Hava Kuvvetleri’nin Lockheed Martin tarafından modernize edilen F-16V filosuna entegre edilmesi ve hava kuvvetlerinin uzun menzilli hava keşif kabiliyetini artırması bekleniyor.

T-5 BE 1

Tayvan Hava Kuvvetleri’nin şu ana kadar 66 adet T-5 Brave Eagle eğitim/hafif avcı uçağı siparişi bulunuyor, sipariş edilen uçaklardan 17 adedi teslim edildi. F-5E/F Tiger II savaş uçaklarının yerini alacak T-5 Brave Eagle uçaklarının silahlı versiyonda olacağı düşünülüyor. Uçaklar Sky Sword I ve AIM-9 Sidewinder kısa menzilli hava-hava füzeleri ve AGM-65 Maverick havadan karaya güdümlü füze taşıyabiliyor.

Alınacak uçakların yeni pilot eğitiminin yanı sıra harbe hazırlık eğitimleri için de kullanılacağı belirtiliyor. T-5 Brave Eagle uçakları için ayrıca Tayvan Ulusal Chung-Shan Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (NCSIST) ve Tron Future Tech firması iş birliğinde GaN tabanlı AESA burun radarı geliştirme çalışmaları da yürütülüyor.

T-5 BE 2

T-5 Brave Eagle Teknik Özellikleri:

Uzunluk: 14,5 m (47,6 ft)

Kanat açıklığı: 9,2 m (30,3 ft)

Yükseklik: 13,7 m (14 ft 5 inç)

Boş ağırlık: 4.500 kg (9.921 lb)

Maksimum kalkış ağırlığı: 7.500 kg (16.535 lb)

Motor: 2×Honeywell/ITEC F124 -200TW turbofan

Maksimum hız: 1.030 km/saat

Menzil: 1.350 km

Servis tavanı: 13.000 m (42.651 ft)

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.