TCG ANADOLU için eğitim faaliyetleri sürüyor

Envantere girecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU için hazırlıklar sürüyor.

Amfibi Görev Grup Komutanlığı’nın Harekâta Hazırlık Eğitimleri kapsamında çıkarma gemileri, Amfibi Deniz Piyade Tugayı ve Kara Kuvvetleri helikopterleri ile müşterek eğitimler icra etti.

Müşterek eğitimlerin yapıldığı bilgisi Millî Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Envantere girecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU için hazırlıklar sürüyor. Amfibi Görev Grup Komutanlığının Harekâta Hazırlık Eğitimleri kapsamında çıkarma gemilerimiz, Amfibi Deniz Piyade Tugayı ve Kara Kuvvetleri helikopterleri ile müşterek eğitimler icra etti.” ifadelerine yer verildi.

TCG ANADOLU SİHA gemisi olacak

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar geçtiğimiz haftalarda Bayraktar TB3 ve TCG ANADOLU ile ilgili bilgiler paylaşmıştı.

Sınıfında benzeri olmayan bir uçak geliştirdiklerini ifade eden Selçuk Bayraktar, “Bayraktar TB3 diye uçak gemisine inip-kalkan ve o sınıfta benzeri olmayan bir uçak geliştiriyoruz. Kanatları katlanıyor, uçak gemisine iniyor, 1200 kilogram civarında, daha ağır mühimmatlar taşıyabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de katıldığı bir televizyon programında TCG ANADOLU hakkında önemli açıklamalar yapmıştı.

Prof. Dr. İsmail Demir; “Gemilere iniş yapabilecek İHA konusunda çalışma var. TCG ANADOLU gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz. Bunun için TB2’yi geliştiriyoruz. Böylece denizlerde bir SİHA vurucu gücümüz olacak.

TCG ANADOLU ilk tasarım formatı ile bir Havuzlu Çıkarma Gemisi idi. Üzerinde helikopterler de taşıyabilen, içinde çıkarma gemileri olan ve Zırhlı Personel Taşıyıcılar da koyabileceğiniz bir platformdu. Şimdi biz buna oyun değiştirici bir unsur olarak S/İHA’ları katıyoruz.

İnşallah gemi hizmete girdikten çok kısa bir süre sonra helikopterlerden başka bir hava gücünü de buraya konuşlandırmış olacağız. Bu kabiliyet geminizin herhangi bir harekat ortamında çıkarma yapabilmesini, helikopterlerle operasyon yapabilmesini, hava savunma sistemi kullanabilmesini ve havada vurucu güç oluşturmasını sağlar ki bu da bir platformdan arzulayacağınız bütün unsurları üzerinde taşımış demektir.

Böyle bir platforma S/İHA konuşlandırma dünyada bir ilk olacak.” ifadelerini kullandı.

Tehdit tespiti ve takip sistemi PİRİ KATS, TCG ANADOLU’da

ASELSAN tarafından geliştirilen PİRİ Kızılötesi Arama ve Takip Sisteminin (KATS) fabrika kabul testleri, Savunma Sanayii Başkanlığı, ARMERKOM, Sedef Tersanesi ve ASELSAN personelinin katılımı ile ASELSAN Akyurt Tesislerinde tamamlandı. PİRİ KATS, hizmete girdiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük platformu olacak olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun liman ve seyir durumunda tehdit tespiti ve takibi için en önemli sistemlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Orta dalga (MW) ve uzun dalga (LW) olmak üzere dünyada çift bantta çalışan ilk kızılötesi arama ve takip sistemi olan PİRİ-KATS, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak, deniz platformlarına 360 derece farkındalık sağlanması amacıyla geliştirilen ve savaş yönetim sistemine tam uyum sağlayan bir tespit takip sistemi.

TCG ANADOLU

SSB tarafından başlatılan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi (LHD) projesi kapsamında TCG ANADOLU gemisinin yapımına başlandı. Asgarî bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerektirmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek TCG Anadolu Gemisinin inşaatına İstanbul Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde devam ediliyor.

TCG ANADOLU, dört adet Mekanize Çıkarma Aracı, iki adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı, iki adet Personel Çıkarma Aracının yanı sıra uçak, helikopter ve insansız hava araçları da taşıyacak. 231 metre uzunluk ve 32 metre genişlikteki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık 27 bin ton olacak.

Ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonu tamamlanan L400 TCG ANADOLU Liman Kabul Testleri’ne (HAT) devam ediyor. 2021 yılı içerisinde ise Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi bekleniyor. Sedef Tersanesi takvim ile ilgili herhangi bir aksaklık olmadığını çalışmaların planlandığı üzere devam ettiğini ifade etmişti. Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edildiğinde amiral gemisi olacak olan TCG ANADOLU aynı zamanda Türk donanma tarihinin en büyük savaş platformu olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.