TCG ANADOLU’da yeni bir aşamaya geçildi

Denizlerde süper güç olmayı hedefleyen Türkiye’nin bir numaralı savaş gemisi olacak olan TCG ANADOLU, bu yıl sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

TCG ANADOLU, asgari bir tabur büyüklüğünde bir kuvvet ana üs desteği gerekmeksizin, kendi lojistik desteği ile belirlenen yere intikal ettirebilecek. Ayrıca F-35 gibi dikey mesafede kalkış yapabilecek taktik savaş uçaklarını konuşlandırabilecek. ANADOLU bu özellikleri ile Türkiye’nin denizlerdeki bölgesel gücünü, daha güçlü hissettirecek.

İstanbul Sedef Tersanesi’nde yapımı süren ve geçen yıl denize indirilen çok maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU’da yeni bir aşamaya geçildi. TCG ANADOLU, ana tahrik ve sevk sistem entegrasyonunun tamamlanmasının ardından, liman test hazırlıkları için cep rıhtımına alındı.

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olarak nitelendirilen TCG ANADOLU’nun özellikleri ise şöyle:

58 metre yüksekliği bulunan Anadolu’nun bin 410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için yük garajı mevcut. Gemide ayrıca 165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metre hangar yer alıyor. Anadolu, ayrıca 6 adet F358, 4 Adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri ve 2 adet seahawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.