TEI Genel Müdürü Faruk Akşit’ten önemli açıklamalar

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, yerli motorlar ve kullanılacakları platformlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ülke TV canlı yayınına katılan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, savunma sanayiindeki son gelişmeleri ve TEI’nin yerli motor projeleri ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

TEI-PD170 ihracata hazırlanıyor

TEI-PD170’in motorunun ihracatı için kendilerine resmi bir yazının ulaştığını dile getiren Akşit, TEI-PD170’in adını sıkça duyacağımızı ifade etti.

TEI Genel Müdürü Akşit, “TEI-PD170’i ilerleyen yıllarda yabancı platformlarda görebiliriz. TEI-PD170 için görüştüğümüz birden çok ülke var. Bunların içinde resmi yazıyla teklif isteyenler de bulunuyor.” dedi.

“TEI-TS1400’ün türevi HÜRKUŞ’a uyarlanabilir”

Akşit, TEI’de üretilen ilk milli helikopter motoru TEI-TS1400’ün 8’inci tasarımının devam ettiğinin altını çizerek TEI-TS1400’de resmi takvimin önünde olduklarını söyledi.

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, “TEI-TS1400’de şu anda 8. tasarım iterasyonu devam ediyor. TEI-TS1400’de resmi takvime göre biraz daha önde gidiyoruz. Örneğin ilk motoru aralık 2020’de teslim etmemiz gerekmiyordu.” dedi.

Akşit, “Bugüne kadar 10 tane motor geliştirip çalıştırdık. Bunlardan 4 tanesi dizel, 3 tanesi benzinli, 3 tanesi de jet yakıtlı. TEI-TS1400’te kullandığımız çekirdek motorla küçük bir is jeti için turbofan motor da yapabiliriz.” diye konuştu.

TEI-TS1400 ile ilgili son olarak Akşit, “TEI-TS1400’ün türevi HÜRKUŞ’a uyarlanabilir.” dedi.

“MMU için göreve hazırız”

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ilgili de açıklamalarda bulunan Akşit, göreve hazır olduklarını söyledi.

MMU için kabiliyetlerinin yeterli olduğunu ifade eden TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, “MMU motoru için şu an itibarıyla TEI’ye verilmiş bir görev yok. Ama geldiğimiz nokta itibariyle artık kendimizi MMU motorunu tek başına yapabilecek kabiliyette hissediyoruz.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.