TEI’den TEI-TS1400 paylaşımı

Türkiye’nin ilk milli helikopter motoru olan TEI-TS1400, Türk mühendisler tarafından tasarlanıp geliştirildi.

TEI resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “TEI mühendislerinin tasarlayıp geliştirdiği özgün motorumuz TEI-TS1400! Türkiye’nin ilk millî helikopter motorunu; TASARLADIK, GELİŞTİRDİK, ÜRETTİK, ÇALIŞTIRDIK!” ifadelerine yer verildi.

TEI resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım, savunma sanayii takipçileri tarafından büyük ilgi gördü.

TEI-TS1400 Turboşaft Motor

Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve millî motor TEI-TS1400, tamamen yerli imkânlarla geliştirildi.

Türkiye’nin son dönemde başlattığı ve devam etmekte olan Özgün Hafif Genel Maksat, Türk Genel Maksat Helikopteri gibi projelerde, itki sistemleri yurt dışı kaynaklardan tedarik ediliyordu. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi (TMGP) ile bu projelerin en önemli bileşenlerinden motor sistemlerinin de yerlileştirilmesi ve bu projelerin yerlilik oranları artırılırken dışa bağımlılıklarının azaltılması hedeflendi. Bu kapsamda Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 8 Mart 2017 tarihinde resmi olarak başladı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülmekte olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve millî motor, TEI tarafından geliştirildi. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanlarından oluşan ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofisleri’nde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışıyor.

Teknik özellikler

Kalkış Gücü (Deniz Seviyesi Statik): 1.400 shp
30 sn. Tek Motor Gücü (Deniz Seviyesi Statik): 1.660 shp
Kalkış Gücü/Ağırlık: 8,54 (shp)/(kg)
Servis Yüksekliği: 20.000 ft
Çıkış Şaft Hızı: 23.000 rpm

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.