Temel Kotil: AKSUNGUR’da seri üretime geçildi

TRT Radyo 1’e konuk olan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türk havacılık ve savunma sanayii hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de havacılık ve savunma sektörünün öncü firmalarından olan TUSAŞ’ın yapmakta olduğu projeleri ve hedeflerini değerlendiren Kotil, Milli Muharip Uçak, AKSUNGUR, HÜRKUŞ, ATAK 2 gibi birçok proje hakkında da bilgi verdi.

“Bu uçak bittiğinde, ülkemizde bir savaş uçağı tasarım tecrübeli 6 bin mühendisimiz olacak”

Milli Muharip Uçak’ın 18 Mart 2023’te hangardan çıkarmayı düşündüklerini söyleyen Kotil, 2025’te teslimatı gerçekleştireceklerini, sertifikasyon çalışmalarının da 3 yılı bulacağını belirtti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak’ın göreve başlaması için planlanan tarihin 2029 olduğunu söyledi.

MMU projesi nihayete erdiğinde Türkiye’nin 5. nesil savaş uçak üretebilen, bu teknoloji ve altyapıya sahip 4 ülkeden biri olacağına dikkat çeken Kotil, “Bu uçak bittiğinde, ülkemizde bir savaş uçağı tasarım tecrübeli 6 bin mühendisimiz olacak. Gerçi yabancı mühendislerimiz de var, ama onlar az sayıda. Bu mühendislerimiz, bundan sonraki projelerimiz için altyapıyı oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Temel Kotil, MMU projesinin Türkiye teknolojisi açısından da çok önemli olduğunu ve bu projenin Türkiye’ye teknolojide sıçrama yaşatacağını söyledi. Kotil, “İmalat, tasarım, mekanik test dahil 13 sektörde dünya sınıfında olacak” tahmininde bulundu.

ATAK 2 ilk uçuşunu 2023’te yapacak

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ATAK 2 helikopteri için de ilk ATAK helikopterinden farklı olarak tamamen yerli ve milli olacağını, Amerikalılar’la Ruslar’ın ardından en gelişmiş helikopteri üretmiş olacaklarını belirtti.

TSK’nın envanterinde bulunan ATAK taarruz, taktik keşif helikopterinin dişli kutusu, topu ve motorunun İtalya’dan geldiğini belirten Kotil; ATAK 2’nin dişli kutusu ve motoru dahil tümüyle yerli olacağını, ağırlık itibariyle ABD üretimi Apache helikopterlerini de geride bırakacağını söyledi.

Kotil, “Amerikalılar’ın bu konudaki helikopteri Apache’dir. Aşağı yukarı 8-8,5 tondur. Bizim helikopterimiz 12 ton, daha ağır. Bunun üzerindeki mühimmat, patlayıcılar 1200 kg. Bugünkü ATAK’ta 300 kg civarında. Dolayısıyla bayağı büyük bir abi olacak.” dedi.

ATAK 2’nin Deniz Kuvvetleri ve uçak gemileri için düşünüldüğüne dikkat çeken Kotil, “Kara Kuvvetleri ve Jandarma için de yapıyoruz” bilgisini verdi.

ATAK 2 için tarih veren Kotil, “ATAK 2 ağır taarruz helikopterinin 2023’te ilk uçuşunu yapması, 2025’te de teslim edilmesi planlanıyor.” dedi.

GÖKBEY sınıfının birincisi olacak

Projede binlerce mühendisin çalıştığına dikkat çeken Kotil, GÖKBEY genel maksat helikopteri hakkında da bilgi verdi.

Temel Kotil, geliştirmekte oldukları genel maksat helikopteri GÖKBEY’in kendi sınıfının birincisi olacağının altını çizdi.

12 kişi kapasiteli olacak, cephe gerisinde asker taşımak ve ambulans helikopteri olarak kullanılacak helikopterin, uluslararası piyasada da en çok rağbet gören helikopterlerden biri olmasının beklendiğini söyleyen Kotil, şu anda sertifikasyon uçuşlarının yapıldığını belirtti.

Kotil, sertifikasyon uçuşlarında bütün ihtimalleri havada denediklerini, gerekirse yerde söküp yeniden yaptıklarını belirtti. Sürecin uzun olma nedenini bu şekilde açıklayan Kotil, iki yıl içerisinde bu projeyi de tamamlamak istediklerini belirtti.

Temel Kotil, GÖKBEY’i ayda 2 adet olmak üzere yılda 24 adet üretmeyi planladıklarını söyledi.

Seri üretime geçildi

Kotil, AKSUNGUR’un da seri üretimine geçtiklerini açıkladı; “Daha çok yük taşıyabilen, daha çok havada kalabilen Anka-2’mizin de seri üretimini yapıyoruz. Anka-2, 48 saat havada kaldı. Dolayısıyla uzak yerden kontrol edilebileceği için, Türkiye’nin herhangi bir noktasında kumanda merkezinden her tarafa gidip gelebiliyorlar. Bugün dünya turu atmıyorlar ama inşallah yakında dünya turu atan İHA’larımız olacak.” ifadelerini kullandı.

Hedefimiz ilk 10 savunma şirketi arasında yer almak

Airbus, Boeing gibi dünya devlerine parça ürettiklerini hatırlatan Kotil, böylece hem değer ürettiklerini hem de imalat teknolojisini öğrendiklerini belirtti.

TUSAŞ’ın sadece parça üreticisi değil aynı zamanda çözüm ortağı olduğunun altını çizen Kotil, termoplastik geliştirdiklerini, sadece kompozit üretecek, dünyada 4’üncü büyük kapalı alana sahip yeni nesil fabrika kurulduğunu söyledi.

Kotil, büyük uçak şirketlerine parça üreterek Türk ekonomisine 250 milyon dolar net girdi sağladıklarının da altını çizdi ve bu miktarı 2 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini belirtti.

Kotil, devletin TUSAŞ’a birçok projeyi aynı anda vererek büyük bir avantaj sağladığını belirtti.

“HÜRKUŞ pervaneli eğitim uçağı, HÜRJET jet eğitim uçağı ve Milli Muharip Uçak… Bu üçünü yan yana koyduğunuzda, pervaneli, jet eğitim ve savaş uçağı, adeta aynı fabrikadan, aynı kültürden çıkar gibi oluyor. Bunları birbirine entegre ettiğiniz zaman ‘dünyanın en iyi sistemi’ni kuruyorsunuz.” dedi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, 18 Mart 2023 yılında kutlanacak Çanakkale Zaferi için de hız kesmeden çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

Kotil, “HÜRKUŞ’umuz uçuyor şu anda. ‘HÜRJET’imiz 18 Mart 2023’te uçacak. Çanakkale Zaferi’nin 2023’ünün yıl dönümünde MMU motor çalıştırarak hangardan 18 Mart 2023’te çıkacak. ATAK-2 de ilk olarak 18 Mart 2023’te uçacak.” ifadelerini kullandı.

Temel Kotil, TUSAŞ’ın 2028 hedeflerini de açıkladı:

“İlk 10’a girmedikten sonra dünya sizi bilmez. İlk 10’a girerseniz her fırsatta, her masada yer alırsınız” dedi. Kotil, hedeflerini ise şu şekilde sıraladı; İlk 10 savunma şirketi arasında yer almak, mühendis sayısını 3 bin 500’den 10 bine çıkarmak, 10 milyar dolarlık ciro ve dünya savunma pazarının yüzde 2’sini ele geçirmek.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.