TKMS ve Thales’den Yunan fırkateyn modernizasyonu için iş birliği

ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ve Thales Yunan Deniz Kuvvetleri envanterindeki 4 adet MEKO 200HN fırkateyninin modernizasyonu için bir araya geldi.

Uzun süredir ihtiyacı konuşulan ancak bir türlü Yunan Deniz Kuvvetleri ve Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından somut bir adım atılamayan MEKO 200HN fırkateynlerinin yarı ömür modernizasyonunda (MLU) yeni bir gelişme yaşandı.

ThyssenKrupp Marine Systems tarafından yayınlanan basın bülteninde, ThyssenKrupp Marine Systems ve Thales’in Yunansitan’ın MEKO 200HN fırkateynlerinin modernizasyonunu gerçekleştirmek amacıyla bir araya gelerek konsorsiyum kurduğu ifade edildi.

MEKO 200HN 1

ThyssenKrupp Marine Systems tarafından yapılan açıklamada 1990’lı yılların başında envantere giren 4 adet MEKO 200HN fırkateyninin yarı ömür modernizasyonu için Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Yunan Deniz Kuvvetleri tarafından kapsamlı bir modernizasyon programı planlandığı, bu modernizasyon için MEKO 200HN fırkateynlerinin ana üreticisi ve ekipman sağlayıcısı olan ThyssenKrupp Marine Systems ve Thales ile iletişime geçildiği belirtildi.

Bu modernizasyon projesi için ortak olarak çalışma kararı alan Thales ve ThyssenKrupp Marine Systems, yürütülen ortaklık görüşmelerinin ardından 12 Aralık 2023 tarihinde konsorsiyum sözleşmesini imzaladı.

ThyssenKrupp Deniz Sistemleri CEO’su Oliver Burkhard tarafından modernizasyon programı için kurulan konsorsiyumla ilgili yapılan açıklamada:

“Fırkateynlerin modernizasyonuna yönelik imzalanan bu ortak sözleşmeyle bir kez daha Yunan donanmasının güçlü bir ortağı olduk. Bu, bir yandan sipariş defterimizi daha da güçlendiriyor, diğer yandan elektronik, su üstü ve su altı gemi inşasını tek çatı altında birleştiren bir üretici olarak rolümüzü ve gücümüzü vurguluyor. Bu sözleşme ThyssenKrupp Marine Systems’in bağımsızlığının sağlanması yolundaki bir diğer önemli kilometre taşıdır” ifadeleri kullanıldı.

MEKO 200HN 2

Modernizasyon programı kapsamında ThyssenKrupp Marine Systems’in gemi platformu üzerindeki modernizasyon faaliyetleri ve iletişim sistemlerinin tedarikinden sorumlu olması bekleniyor. Modernize edilecek iletişim sistemleri için ATLAS Elektronik’in yan kuruluşu olan Hagenuk Marinekommunikation şirketiyle taşeronluk sözleşmesi imzalanacağı aktarıldı.

Thales’in ise gemilerin savaş yönetim sistemleri ve elektronik sistemlerinin modernizasyonundan sorumlu olacağı belirtildi. Fırkateynler için TACTICOS savaş yönetim sistemini temel alan yeni bir savaş yönetim sisteminin sağlanması planlanıyor.

2024 yılında imzalanması öngörülen modernizasyon sözleşmesinin ardından ThyssenKrupp Marine Systems yükleniciliğinde yerel bir Yunan tersanesinde modernizasyon faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.